W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę chrztu Polski. By uczcić to wydarzenie, będące jednym z kluczowych w dziejach naszego kraju, kompozytor Robert Grudzień stworzył oratorium, które w artystyczny sposób przedstawia najważniejsze momenty historii chrześcijańskiej Polski.
- Postanowiłem w tym roku napisać oratorium, które związane będzie z narodzinami zarówno kościoła w Polsce, jak i samego państwa polskiego – mówił Robert Grudzień.
Poprzez muzykę i pieśni przedstawione zostały widzom zaślubiny Mieszka I z Dobrawą i przyjęcie chrztu, męczeńskie śmierci św. Wojciecha i św. Stanisława, obrona Częstochowy, Cud nad Wisłą oraz inne wydarzenia z dziejów polskiego kościoła aż do dnia dzisiejszego.
Wszystko to przeplatało się z odczytywanymi fragmentami kronik Wincentego Kadłubka i Galla Anonima oraz utworami Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Mikołaja Sępa Szarzyńskiego. Publiczność mogła wysłuchać także słów kardynała Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II.
W oratorium udział wzięli: Kinga Nadłonek – Moczydłowska – wokal, Marcin Obuchowski – tenor, Tomasz Mazur – bas. Towarzyszyli im: Szymon Lipiński – akordeon, Michał Kowalczyk – kontrabas oraz kompozytor Robert Grudzień – organy i klawisze.
Całość dopełniona została przez trzy chóry kazimierskie: chór „Betanki”, chór parafialny pod dyrekcją Adama Głosa oraz chór Canto Cantare z Gminnego Zespołu Szkół pod batutą Moniki Kubiś – Arbuz.
Talent i zaangażowanie naszych chórzystów zyskało aplauz nie tylko publiczności.
– Już wiele razy mieliśmy przyjemność występować z tym programem po całej Polsce. Zazwyczaj śpiewaliśmy wraz z chórami, ale jeszcze się nam nie zdarzyło śpiewać u boku trzech chórów scalonych w całość, gdzie każdy z nich składa się z tak bardzo utalentowanych osób – mówił Tomasz Mazur. – Dziękujemy!