Oczyszczone płyty chodnikowe i schody, pomalowane i uprzątnięte pomniki żołnierskie, jaśniejąca kamienna tablica informacyjna. Cmentarz na Czerniawach wygląda teraz o wiele lepiej.
A miejsce to zaprojektowane w 1951 r. przez Iwonę Dworakowską i Kazimierza Kotowskiego jako park – cmentarz – jest bardzo urokliwe, choć raczej odwiedzane nieczęsto. Spoczywa tu 8537 żołnierzy radzieckich poległych w 1944 roku podczas walk na Lubelszczyźnie.
W tej liczbie są też i polskie nazwiska. Tutaj spoczywają także ci, którzy mieli inny pomysł na Polskę – wolną, niekomunistyczną, m.in. Czarna Marysia – Felicja Korzeniowska sanitariuszka 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, poległa 19 lipca 44 r. pod Juliopolem k/Lubartowa czy żołnierze oddziału AK – Delegatury Sił Zbrojnych mjr. Mariana Bernaciaka – ps. Orlik polegli 24 maja 1945 r. w bitwie z oddziałami MO – NKWD Lesie Stockim. Śmierć zrównała ich wszystkich…
O jego odnowienie zadbała Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie na wniosek Gminy Kazimierz. Odbiór techniczny z udziałem delegacji z ambasady zaplanowano na środę 27 listopada.