Do Niezależnego Jury, które ocenia filmy, wybieramy 20 osób spośród festiwalowej publiczności z założeniem, że są spoza branży filmowej. W ten sposób umożliwiamy widzom uczenie się odpowiedzialnej oceny. Niezależny Konkurs Szkolnych i Amatorskich Filmów Krótkometrażowych ma również za zadanie umożliwić studentom szkół filmowych i amatorom zaprezentowanie prac przed szerszą publicznością.
Konkursowe filmy spływały przez pół roku. Nabór zakończył się 10 czerwca. W konkursie zostały pokazane fabuły, dokumenty i animacje, których czas nie przekracza 60 minut, wyprodukowane w 2010 lub 2009 roku w przypadku, gdy film jest polską premierą.
Oto wybory Niezależnego Jury:
• CIEMNEGO POKOJU NIE TRZEBA SIĘ BAĆ reż. Kuba Czekaj - Nagroda Główna (3000 pln) za dojrzałość spojrzenia, niesamowity pomysł na opowieść, magiczną scenografię i świetną realizację.
Film jest opowieścią o bezgranicznej miłości jedenastoletniej dziewczynki, Łaty do jej ojca. Łata przygotowuje piosenkę na szkolną akademię zorganizowaną z okazji zbliżającego się dnia taty. To sprawia, że dziewczynka przygląda się ojcu bacznej niż zwykle. Chcąc jak najlepiej opisać swoje uczucia, powoli zaczyna odsłaniać skrywane przez niego tajemnice.
• 8 HISTORII (KTÓRE NIE ZMIENIŁY ŚWIATA) reż. Ivo Krankowski - Wyróżnienie (1000 pln) za ciekawe portrety, optymizm i wizję przeszłości lepszą niż teraźniejszość.
To historia ośmiu bohaterów – polskich Żydów i Żydówek urodzonych między 1914 a 1933 rokiem – wprowadza nas w krainę swojej młodości, dziecięcych marzeń i przygód. Opowieść osnuta jest wokół najwcześniejszych wspomnień i wydarzeń. Osobiste historie składają się na wielobarwny obraz utraconego świata.
• JUTRO MNIE TU NIE BĘDZIE reż. Julia Kolberger - Wyróżnienie (1000 pln) za zdjęcia i fenomenalny popis aktorski.
Film opowiada o trzydziestoletniej Marcie ma dosyć mieszkania ze swoją zaborczą matką i próbuje się wyrwać z tej toksycznej relacji.
Nagrody ufundował Bank BGŻ.
Blok nagrodzonych filmów zostanie wyświetlony w niedzielę 8 sierpnia o 14:00 w Małym Kinie.
Wyniki Plebiscytu Publiczności.
Najwięcej głosów widzów zebrał film Gra cieniem. Rzecz o Antonim Corbijnie (4.80) pokazywany w ramach sekcji „Muzyka. Moja Miłość”. U Josha Whitemana na temat tytułowego artysty wypowiadają się przyjaciele – Bono, David Gahan, Michael Stipe. Oprócz ich refleksji w dokumencie znalazło się również miejsce na wzmianki o mniej znanych wydawnictwach. Jednym z nich jest album „A.Somebody, Strijen, Holland”, gdzie Corbijn umieścił serię nietypowych autoportretów.
W zupełnie inną podróż zabrała nas Lucy Walker.4.76 głosów zebrał jej dokument Śmietnisko. Reżyserka pokazała ludzi, którzy życie na największym na świecie wysypisku śmieci potrafili zamienić w artystyczne zmaganie o własną godność. Śmietnisko doceniła nie tylko publiczność na Dwóch Brzegach, ale też w Sundance i Berlinie, gdzie film również otrzymał nagrodę widzów.
Trzecie miejsce w tegorocznym plebiscycie zajął Film Zamknięcia Festiwalu - Czeski błąd (4.69). W idealnym świecie Ona i On żyliby razem długo i szczęśliwie, ale u Jana Hrebejka zamiast sielanki mamy pułapkę tajemnic i niedomówień.
W Plebiscycie Publiczności wzięły udział filmy pełnometrażowe (powyżej 60 minut), prezentowane w ramach sekcji „Świat pod namiotem”, „Dokument”, „Muzyka, moja miłość” i filmy z sekcji retrospektywnych i specjalnych, o ile nie miały jeszcze oficjalnej polskiej kinowej premiery i zostały wyprodukowane w ciągu ostatnich dwóch lat. Na zakończenie Festiwalu jeden z losowo wybranych widzów, który brał udział w Plebiscycie wygrał zaproszenie na Festiwal Filmowy do Wenecji 2010, które zostało ufundowane przez EPELPOL – dystrybutora m.in. Filmu Otwarcia 4 edycji Festiwalu Sekret jej oczu.
Źródło: Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi