Miłosierdzie obrali za wzór

Udostępnij ten artykuł

Trwają prace nad powołaniem do życia ośrodka dla osób niepełnosprawnych w Kazimierzu. Niedawno członkowie Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego św. Anny przyglądali się, jak funkcjonują podobne ośrodki w Lublinie.

24 września odbył się pierwszy integracyjny wyjazd członków tworzącego się w Kazimierzu Stowarzyszenia Dobroczynnego pw. św. Anny, które stawia przed sobą cel utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy na terenie gminy miasta Kazimierz Dolny. Korzystając z zaproszenia Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym Misericordia w Lublinie odwiedzili oni warsztaty terapii zajęciowej, punkt opiekuńczo – wychowawczy, w którym stowarzyszenie organizuje zajęcia dla dzieci sprawnych, hostel, w którym samodzielnie mieszkają osoby niepełnosprawne z terenu województwa lubelskiego, profesjonalną kuchnię świadczącą usługi cateringu jadalnię dającą możliwość zamówienia obiadu osobom z zewnątrz oraz środowiskowy dom samopomocy, od którego stowarzyszenie zaczynało swoją działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

- Mogliśmy przyjrzeć się nie tylko organizacji poszczególnych miejsc, ale również efektom, jakie niesie ze sobą ich funkcjonowanie – relacjonuje Katarzyna Bączkowska ze Stowarzyszenia Dobroczynnego św. Anny w Kazimierzu. – Mieliśmy okazję posłuchać historii konkretnych osób, które dzięki uczestnictwu w życiu placówki miały szansę odkryć swoje talenty i wyjawić je światu. Szczególne wrażenie zrobiły na nas pracownie artystyczne pełne różnego rodzaju dzieł sztuki, począwszy od prostych prac plastycznych poprzez liczne prace tkackie, ceramiczne aż po zbiory poezji autorstwa osób niepełnosprawnych. Nie można też nie wspomnieć pięknego zapachu drewna z pracowni stolarskich. Wszędzie witano nas z wielką uprzejmością.

Wyjazd był także okazją do rozmów na tematy związane z organizacją i finansowaniem środowiskowych domów samopomocy.

Skłaniamy się do organizacji podobnego domu samopomocy w Kazimierzu – mówi prezes Stowarzyszenia Zbigniew Samcik. – Doświadczenia Stowarzyszenia Misericordia będą tu dla nas bardzo pomocne.

W wyjeździe, który odbył się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta w Kazimierzu, uczestniczyła także wiceburmistrz Marzanna Cendrowska.

- Ośrodki działające w ramach Stowarzyszenia Misericordia w Lublinie są adresowane tylko do osób niesprawnych umysłowo. Działalność Stowarzyszenia daje im możliwość nie tylko wzajemnych spotkań, ale także nabycia konkretnych umiejętności – tych potrzebnych w życiu codziennym, ale też i rozwijających ich zainteresowania artystyczne. To bardzo wartościowa działalność. Świetlica jest taką pierwszą rzeczą, którą moglibyśmy zrobić u nas. Na razie patrzyliśmy jak to funkcjonuje. Będziemy wspierać działalność Stowarzyszenia Dobroczynnego św. Anny – powiedziała Marzanna Cendrowska.


W Lublinie podopieczni Misericordii już przygotowują się do świąt. Wykonują pierwsze kartki świąteczne i ozdoby choinkowe.  Podobną inicjatywę podjęło kazimierskie stowarzyszenie. 13 października niepełnosprawni podczas warsztatów na plebanii będą przygotowywać kartki świąteczne, które 8 grudnia będzie można nabyć na specjalnym stoisku podczas VI Jarmarku Świątecznego i Ogólnopolskiego Kiermaszu Smaków Regionalnych na rynku.


AS, Katarzyna Bączkowska

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze