Niech się święci Trzeci Maja!

Udostępnij ten artykuł

Tradycyjnie mszą świętą w farze rozpoczęły się uroczystości 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Piękna pogoda sprzyjała świętowaniu.

Msza święta za ojczyznę rozpoczęła obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem i przewodniczącym Rady Miejskiej na czele, poczty sztandarowe kazimierskich szkół, ochotniczych straży pożarnych i innych lokalnych instytucji.

W kazaniu sprawujący nabożeństwo ojciec Eliasz, gwardian klasztoru ojców franciszkanów, podkreślał związki narodu polskiego z Kościołem, który w trudnych dla Polski czasach był ostoją dążeń do wolności.

W miejscu pamięci ojciec Eliasz w asyście burmistrza Andrzeja Pisuli dokonał poświęcenia nowo postawionego pod murami klasztoru krzyża, pod którym kwiaty złożyli burmistrz Andrzej Pisula i przewodniczący Rady Piotr Guz. Ma ona być dowodem pamięci społeczności Kazimierza o tych wszystkich, którzy przyczyniali się do rozwoju naszej ojczyzny. Powstał z inicjatywy burmistrza z drewna ofiarowanego przez Mariolę i Jacka Pałków ze Skowieszynka.
Święto Konstytucji było jak zwykle okazją do przypomnienia historii sprzed 227 lat.

- Jak co roku spotykamy się w miejscu pamięci narodowej tej naszej małej ojczyzny, aby przypominać sobie historię związaną z Konstytucją trzeciego maja. Jak wiemy, była to konstytucja, która w ówczesnych latach bardzo wybiegała do przodu – była pierwszą w Europie, drugą na świecie – która zrywała totalnie z tym, co było do tej pory w Rzeczypospolitej i otwierała nowe możliwości. Ale jak zwykle w historii naszego narodu bywa tak, że to, co jest piękne, to, co jest szczytne, to ,co jest wypracowane, czasami przeobraża się w niwecz i tak też stało się z tą konstytucją, która kilka lat później – dokładnie po czternastu miesiącach – przestała obowiązywać. Magnaci i ci wszyscy, którym się nie podobały zmiany, zawiązali Targowicę i spowodowali, że Polska straciła swoją wolność na 123 lata. Ale my chcemy pamiętać o tym, co dobre i dlatego dzisiaj się spotykamy po to, byśmy z tej mądrości narodu polskiego wyciągali dobre wnioski do tego, by można było dalej pracować na rzecz i tej naszej małej ojczyzny w Kazimierzu Dolnym, ale też całej Rzeczypospolitej – powiedział burmistrz Andrzej Pisula.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńców biało – czerwonych kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego. Wśród nich znalazł się prosty bukiet białego bzu.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze