Ponad 200 interesujących przykładów biżuterii ze zbiorów Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, 100 plansz ze zdjęciami najbardziej charakterystycznych prac autorskich członków STFZ podziwiać możemy w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego na wystawie "STFZ XXV". Ekspozycji towarzyszą pokazy multimedialne prezentujące pracę współczesnego artysty złotnika, a także wspólne działania Stowarzyszenia i Muzeum Nadwiślańskiego – i muzyka.
Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, do którego należą także złotnicy z Kazimierza i okolic, powstało w 1990 roku, kiedy rodziła się nowa Polska.
- Stowarzyszenie powstało w zupełnie innym celu niż działa dzisiaj – mówi prezes Stowarzyszenia Marcin Tymiński. – Powstało, żeby twórcy mogli mieć dostęp do srebra do materiałów do technologii. W stowarzyszeniu łatwiej było cokolwiek osiągnąć. Natomiast w tej chwili zadaniem Stowarzyszenia jest promowanie marki polskiego złotnictwa na świecie i w Polsce. Dzięki Stowarzyszeniu możemy się pokazywać na wystawach w najlepszych galeriach na świecie i w Polsce, na które inaczej byśmy pewnie nigdy nie dotarli. Jesteśmy rozpoznawalni jako grupa polskich designerów na całym świecie a polska biżuteria jest jedną z najlepszych na świecie. Polska biżuteria – to dziś oznacza najlepszą jakość, najlepsze wzornictwo i największa możliwość wyboru, bo jesteśmy chyba najbardziej kreatywnym narodem złotników na świecie!
Na wystawie, która jest swoistym podsumowaniem 25 – letniej działalności Stowarzyszenia, prezentowane są różne pod względem tematyki i formy przedmioty biżuteryjne. Czy istnieje styl we współczesnym złotnictwie artystycznym?
- Tak naprawdę każdy autor ma swój własny styl i trudno mówić o trendach w twórczości artystycznej. Te dzieła, które widzimy w muzeum, są robione tylko i wyłącznie na konkursy i wystawy. Każde z nich jest wypowiedzią artystyczną na temat konkursowy, np. socjologiczny, ekologiczny czy muzyczny. Każdy artysta w swoim własnym, charakterystycznym dla siebie stylu wypowiada się tu na konkretny temat – mówi Marcin Tymiński. – Obecna wystawa nie ma nic wspólnego z trendami. Pojawiają się one na targach, gdzie wystawiane są rzeczy komercyjne, gdzie staramy się wdrażać nowe technologie, nowe wzornictwo – kreować trend tak naprawdę i to działa. A jeżeli chodzi o trendy to w tej chwili tendencja jest taka, że biżuteria jest raczej delikatna – dominuje minimalizm – i matowa.
Wystawa, której internisaż z szykownym tortem odbył się w ubiegłą sobotę, trwać będzie w Muzeum Nadwiślańskim do 4 kwietnia. Złotnicy w Kazimierzu pojawią się również podczas ósmomarcowego weekendu „Kazimierz bywa Kobietą”. Już dziś zapraszamy na kiermasz biżuterii współczesnej członków Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, który odbędzie się z tej okazji w Muzeum Nadwiślańskim, Gmach Główny, Rynek 19 w dniach 7 – 8 marca w godzinach od 10.00 do 18.00, w niedzielę do 16.00.