Maria Kuncewiczowa, jakiej nie znamy, objawi się nam nocą 19 maja w willi „Pod wiewiórką”. Stanie się to za sprawą spektaklu „Tunel” wg scenariusza Wandy Konopińskiej Michalakowej kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów.
- Maria Kuncewiczowa tak naprawdę nie jest znana – mówi Wanda Konopińska – Michalak – kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. – Nieznane są pewne jej sekrety, nieznane są pewne cechy jej charakteru, nieznane są pewne jej przygody. Jest osobą, można powiedzieć, tajemniczą i obdarzoną nieprawdopodobną wyobraźnią – twierdziła nawet, że potrafi … latać! I kto wie – może naprawdę potrafiła? – uśmiecha się pani Wanda.
Motywem przewodnim spektaklu, który pokaże Kuncewiczową w różnych fazach życia: od dzieciństwa aż po starość, jest przemijanie. W skład przedstawienia wchodzi projekcja Albumu rodzinnego Marynki, który obejmuje ponad 200 fotogramów. Są to zdjęcia osób oraz miejsc zamieszkania pisarki i jej bliskich. Wiele z nich dotyczy dawnej Rosji, dokąd los rzucił jej przodków.
W rolę Marii wcieli się mieszkająca w Kazimierzu, gdzie prowadzi Cafe Faktoria i Manufakturę czekolady, Marta Neuman-Lubicka, aktorka występująca m.in. w wielu serialach, takich jak: „Na dobre i na złe”, „Na Wspólnej”, „Kasia i Tomek”, ”Pensjonat pod różą”, „Lokatorzy” czy „Kryminalni”, a także w m.in. w filmie „Ryś”. Najbardziej jednak ceni teatr. Pracowała w Teatrze Nowym, Teatrze Studio i Laboratorium Dramatu. W Kazimierzu znana jest z roli Maryi w „Pastorałce” Leona Schillera.
- Ile jest Maryi w Marii Kuncewiczowej? Czy w ogóle można tak porównywać?
- Wydaje mi się, że jak najbardziej, z tym że sytuacja Maryi była zupełnie inna, bo ona nie miała grzechu pierworodnego – mówi Marta Lubicka. – Ale to nie zmienia faktu, ze wszyscy jesteśmy powołani do świętości. W życiu Marii Kuncewiczowej i jej twórczości widoczne jest ścieranie się dwóch wymiarów: ziemskiego życia i pragnienia duchowości, oderwania się od ziemskiej rzeczywistości. W Kuncewiczowej to się zderzało, jak w każdym z nas – mamy rodziny, dzieci, wirujemy miedzy obowiązkami a pragnieniem tego innego wymiaru. Zadajemy sobie pytania o sedno, pytania o sens, co jest tam dalej, później. I każdy z nas ma na pewno w sobie czystość wewnętrzną. W Marii Kuncewiczowej jest to widoczne zwłaszcza w „Listach do Jerzego”, które były dla mnie swego rodzaju drogowskazem…
Spektakl „Tunel” w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów już 19 maja o godzinie 21.00. Polecamy.
Noc Muzeów w Muzeum Nadwiślańskim 19 - 20 maja
godz. 20.00 - Sowy – świat nocnych łowców – wykład i prezentacja multimedialna Kaliny Łapińskiej- Muzeum Przyrodnicze
godz. 21.00 - spektakl Tunel w wyk. Marty Neuman-Lubickiej - Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów
- W lustrze muzeum (facebook na żywo) - Kamienica Celejowska
- W warsztacie złotnika - Muzeum Sztuki Złotniczej
- Słodka noc w zamku - Muzeum Zamek w Janowcu
- Noc z Sybillą - Muzeum Czartoryskich w Puławach