Już po raz czwarty cała Polska czyta wielkie dzieła rodzimej literatury. Po „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza i dziełach Aleksandra Fredry i "Trylogii" H. Sienkiewicza przyszedł czas na kolejne arcydzieło – „Lalkę” Bolesława Prusa. W naszym regionie powieść ta w szczególnej oprawie czytana będzie na zamkach po obu stronach Wisły – zarówno w Kazimierzu, jak i Janowcu.
W naszym regionie Narodowe Czytanie Lalki rozpocznie się w najbliższy weekend w Janowcu, gdzie 38 lat temu realizowane były zdjęcia do serialu będącego adaptacją tej powieści Bolesława Prusa. 5 września w godzinach 12.00 – 14.00 na janowieckim Zamku w sali budynku bramnego „Lalkę” Bolesława Prusa czytać będą studenci Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Puław i Świdnika, mieszkańcy Janowca i oczywiście wszyscy chętni. Imprezie towarzyszyć będzie niewielka wystawa poświęcona czytanej książce i jej autorowi oraz filmowi zrealizowanemu w Janowcu na jej motywach. Do wspólnego czytania zapraszają Muzeum Nadwiślańskie, oddział Zamek w Janowcu i Gminna Biblioteka Publiczna.
Także 5 września w Puławach o godzinie 16.00 „Lalka” B. Prusa będzie czytana na Skwerze Niepodległości. W ramach imprezy odbędzie się inscenizacja wybranych fragmentów utworu Prusa w wykonaniu aktorów amatorów w strojach z epoki, czytanie przygotowanych fragmentów przez zaproszonych VIP-ów, a także przez wszystkich chętnych.
Każdy, kto przyjdzie ze swoim egzemplarzem "Lalki", otrzyma pamiątkowy stempel przygotowany przez Kancelarię Prezydenta RP, pod patronatem którego organizowana jest akcja Narodowego Czytania. Będzie także okazja do wymienienia się swoimi książkami w „Składzie Książek Wokulski”. Przewidziano liczne atrakcje dla całych rodzin, między innymi foto-retro.
Kazimierz na czytanie „Lalki” zaprasza na Rynek następnego dnia w niedzielę. 6 września z Rynku o godzinie 13.00 wyruszy „8 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego” na Zamek, gdzie odbędą się pokazy musztry i pokazy strzeleckie. W klimacie Księstwa Warszawskiego fragmenty „Pamiętnika starego subiekta” i inne fragmenty utworu Prusa czytać będą mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Zakończenie imprezy o godzinie 16.30.
Program Narodowego Czytania "Lalki" w Kazimierzu:
Godz. 13.00 - Rynek
- przemarsz „8 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego” z kazimierskiego Rynku na Dziedziniec Zamkowy
Godz. 13.30 - Zamek
- „ 8 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego”
(wejście pododdziału, przeformowanie do bitwy, ładowanie na dwanaście temp, salwa, przeformowanie zmiana frontu, ładowanie dowolne, salwa, atak na bagnety, zatrzymanie przeformowanie, ładowanie na dwanaście temp, formowanie do odparcia kawalerii (jeża, czworobok nie damy rady ustawić zbyt mała grupa i brak miejsca), formowanie, salwa, rozwiniecie do tyraliery zależy od miejsca, odparcie kawalerii, zwiniecie tyraliery, ładowanie n 12 temp, salwa (liczba elementów zależy od czasu - do 30 minut) – pokaz dynamiczny.
Godz. 14.00 - Zamek
- „Lalka” Bolesława Prusa – „Z pamiętnika Rzeckiego” fr.
Godz. 14.20 - Zamek
- „ 8 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego”
Musztra pojedynczego żołnierza i plutonu (zwroty w miejscu, marszu, zachodzenia, obroty, musztra rotami, musztra z bronią, na zakończenie ładowanie na dwanaście temp i salwa (20 do 30 minut) - pokaz statyczny.
- przerywnik muzyczny
Godz. 14.50 - Zamek
- „Lalka” Bolesława Prusa – „Zamek w Zasławiu” fr.
- przerywnik muzyczny
Godz. 15.20 - Zamek
- „Lalka” Bolesława Prusa – „Z pamiętnika Rzeckiego” fr.
Godz. 15.40 - Zamek
- „ 8 Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego”
Pokaz wyposażenia żołnierza (mundur, elementy charakterystyczne munduru, barwa i jej znaczenie, wyposażenie, broń, zawartość plecaka żołnierza – pokaz z omówieniem, prezentacja pułku (około 20 minut). Potem możliwość indywidualnej rozmowy oglądania sprzętu, wyposażenia (może jak ktoś poprosi damy strzelić) – do zakończenia.
Godz. 16.30 - Zakończenie