Gala konkursu odbyła się 26 października w Muzeum Lubelskim na Zamku. Burmistrz Nałęczowa Andrzej Ćwiek odebrał statuetkę „Perły” od wicemarszałka Województwa Lubelskiego Jacka Sobczaka.
O zwycięstwie Nałęczowa zdecydowali w plebiscycie czytelnicy „Kuriera Lubelskiego” i słuchacze Radia Lublin. Miasto uzyskało aż 63,2 % wszystkich głosów w rankingu, wyprzedzając Lublin, Krasnobród, Kozłówkę, Puławy i Zwierzyniec.
O walorach Nałęczowa nie trzeba nikogo przekonywać. To od blisko dwóch wieków miejsce wypoczynku i nabierania sił dla kuracjuszy leczących serce i choroby układu krążenia, ale także cel popularnych weekendowych wycieczek i spacerów dla lublinian i mieszkańców regionu. Nałęczów, dzięki działaniom Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Lessowych Wąwozów”, stał się centrum nowego projektu skupiającego kilkanaście miast, gmin i starostw powiatowych (w tym trzy wiodące ośrodki tzw. trójkąta turystycznego: Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów) z terenu Płaskowyżu Nałęczowskiego i Powiśla, wiążących swoją przyszłość z rozwojem turystyki. Sam Nałęczów w widoczny sposób zmienia swój wizerunek na atrakcyjny ośrodek turystyczny dzięki zaangażowaniu i współpracy władz miasta oraz Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów SA. Obok remontowanych zabytkowych obiektów powstają nowe wysokiej klasy centra sanatoryjne, noclegowe i rozrywkowe. Modernizację przechodzi też Park Zdrojowy, w którym wymieniono nawierzchnię alejek, oświetlenie, ławki i wiele elementów małej architektury ogrodowej.
Nałęczów tylko w tym roku był gospodarzem kilku głośnych ponadregionalnych imprez sportowo-rekreacyjnych, skupiających tysiące uczestników i widzów. W maju były to zawody rowerowe dla profesjonalistów - Skoda Auto Grand Prix MTB i dla amatorów - Skandia MTB Maraton, a we wrześniu Międzynarodowe Zawody Balonowe o Puchar SPA Nałęczów i Balonowe Mistrzostwa Polski, którym towarzyszył Turniej Gmin Krainy Lessowych Wąwozów. Poza tym nałęczowskie uzdrowisko to miejsce znaczących wydarzeń artystycznych, promujących muzykę poważną – instrumentalną i wokalną, w tym doskonale sprawdzającą się w uzdrowiskowej scenerii sztukę operową i operetkową podczas letnich festiwali „Belcanto”..
Turystyczna Perełka Lubelszczyzny 2007 przypadła Izbie Leśnej we Floriance. Tak zdecydowała kapituła konkursu, w skład której weszli przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, redakcji Radia Lublin i Kuriera Lubelskiego, Regionalnej Izby Turystyki i Rady Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego. Izba Leśna to oryginalny ośrodek turystyki i edukacji ekologicznej utworzony przez Roztoczański Park Narodowy na bazie zagrody z zabytkową leśniczówką ordynacji zamojskiej z 1830 roku.
Kapituła postanowiła jeszcze wyróżnić organizatorów Jarmarku Garncarskiego w Łążku Garncarskim w powiecie janowskim. Jarmark, organizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg” oraz mieszkańców wsi Łążek Garncarski, przywołuje w atrakcyjnej formie tradycje wypalania bogato zdobionej ceramiki sięgające XVII w.
Perła – Janów Lubelski;
Perełka – Ścieżka historyczno-przyrodnicza „Królewski Kąt”, gm. Hrubieszów.
2005
Perła – Kazimierz Dolny;
Perełka – Ośrodek Edukacji Regionalnej w Hołownie, gm. Podedwórze.
2004
Perła – Zamość;
Perełka – Ośrodek hotelarsko-muzealny „Uroczysko Zaborek”, gm. Janów Podlaski.
Departament Promocji, Turystyki
i Współpracy Zagranicznej
UMWL w Lublinie