Prof. dr hab. Zofia Mitosek jest wykładowcą w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała również na takich zagranicznych uczelniach jak Université de Montréal w Kanadzie czy słynny Université Paris Sorbonne, gdzie była dyrektorem Centre de Civilisation polonaise, Sorbonne. Aktualnie Zofia Mitosek jest członkinią Association Internationale de Littérature comparée. Podczas swojej wieloletniej pracy naukowej profesor Mitosek skupiała się głównie na analizowaniu literatury, jest autorką książek: "Literatura i stereotypy" (1974), "Teorie badań literackich" (1983, szóste wydanie – poszerzone i zmienione 2011), "Mimesis. Zjawisko i problem" (1997), "Adam Mickiewicz aux yeux des Français" – wyd. francuskie 1993, wyd. polskie 1999), "Poznanie w powieści (2003)", "Co z tą ironią? (2013) oraz utworu wspomnieniowego "Pelargonie" (2006), którego akcja rozgrywa się w Kazimierzu Dolnym.
Od 2007 r, profesor Zofia Mitosek prowadzi "Niedziele Literackie" w Domu Kuncewiczów, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W przeciągu siedmiu lat, podczas regularnych spotkań omówione zostało blisko 60 dzieł literackich. Do grupy stałych czytelników zaliczają się nie tylko mieszkańcy Kazimierz Dolnego i Puław, ale również lublinianie czy warszawiacy.
Profesor Mitosek została uhonorowana nagrodą Prezesa Rady Ministrów za całokształt swojej działalności naukowej. Gratulujemy profesor Zofii Mitosek wyjątkowego wyróżnienia oraz życzymy dalszych sukcesów w pracy naukowej.
Tekst: Mateusz Łysiak