Na świętego Marcina dobra gęsina

Udostępnij ten artykuł

Amerykanie na Święto Dziękczynienia mają pieczonego indyka. Polskie ludowe przysłowie natomiast mówi, że „na świętego Marcina dobra gęsina”. Warto więc pamiętać, by na świątecznym stole 11 listopada nie zabrakło delikatnego mięsa z gęsi, które powoli zaczyna powracać do łask.

Dawniej królowała na polskich stolach. Dziś – gdy przejadły się nam kurczaki i indyki – warto do niej powrócić. W końcu „na świętego Marcina najlepsza gęsina” – jak mówią w Kujawsko – Pomorskiem, które słynie z najlepszych pod względem smaku i wartości odżywczych gatunków gęsi w Polsce, szczególnie z białej gęsi kołudzkiej. To tu prowadzona jest akcja „Kujawsko – Pomorska gęsina na świętego Marcina”, w której biorą udział restauracje z całej Polski, w tym dwie z Kazimierza Dolnego: Hotel *** Kazimierzówka na Górach (tegoroczny finalista Food Business Awards 2013 w kategorii: Najlepsze menu) gdzie w listopadzie skosztować będzie można zupy rydzowej na gęsinie i piersi z gęsi confit w sosie jarzębinowym z puree z kapusty włoskiej i ziemniaczków, oraz Villa Bohema z ul. Małachowskiego.

Gęsiny spróbujemy także i w innych kazimierskich restauracjach.

Restauracja Kwadrans na ul. Sadowej zaprasza na pieczone udko gęsie z modrą kapustą z figami, z kluseczkami śląskimi okraszonymi skórką z gęsi i sosem śliwkowo – rodzynkowym oraz na zupę z gęsi z suszonymi grzybami i zacierkami. Jedno jest ty Wiadomo, że u Marcina musi być gęsina na świętego Marcina!

Restauracja "Kuchnia i Wino"
przy pensjonacie Vincent na ul. Krakowskiej w listopadzie poleca carpaccio z gęsi z orzechami, oliwą dyniową i gruszką marynowaną w occie porzeczkowym.

Pierś gęsią w sosie z kaszą gryczaną będzie można zjeść w restauracji „Pod Wietrzną Górą”. Właściciel obiecuje poszerzyć gęsie menu, jeśli będzie zainteresowanie.

W karcie dań restauracji "Siwy Dym" w Celejowie mamy dostępną pierś z gęsi na modrej kapuście z sosem z suszonych owoców i gęś duszoną Jeszcze niedawno można było tu zamówić także pierś z gęsi z jarzębiną na warzywach, ale na to danie teraz trzeba poczekać już do następnego jarzębinowego sezonu.

- W zasadzie goście wolą kaczkę od gęsi, ale my mamy stałych klientów, którzy przyjeżdżają do nas specjalnie na gęsinę. A jesień to odpowiednia pora na gęś – jest chłodniej i tłuste potrawy bardziej smakują – mówi Agnieszka Filiks, szefowa kuchni restauracji Siwy Dym w Celejowie. – Gęś jest tłustsza niż kaczka, zwłaszcza, że podaje się ją razem ze skórką, ale warto wiedzieć, że gęsina ma bardzo dużo białka, minerałów, węglowodanów i jest bardziej wartościowa niż mięso kaczki. Jest zdrowa – idealna dla cukrzyków i ludzi z problemami wątrobowymi.


- W naszej restauracji rownież w ten weekend dominuje gęsina. Tym razem bedzie to terina z gęsi z rukolą, parmezanem i sosem malinowym, udo z gesi duszone w kurkach, z plackami ziemniaczanymi i buraczkami, pierś z gęsi w sosie wisniowym z kopytkami i modrą kapustą - mówi Jacek Włodarczyk, szef kuchni restauracji Akuku przy ul. Krakowskiej.

UWAGA! Jeśli Państwo także promujecie w swoim obiekcie powrót gęsiny na polskie stoły i chcecie, aby Wasz obiekt także został tu wymieniony, bardzo prosimy o kontakt mailowy: redakcja@kazimierzdolny.pl

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze