W tym roku w Kazimierzu Dolnym funkcjonować zaczął budżet obywatelski. To specjalnie wydzielona kwota z budżetu miasta, o przeznaczeniu której decydują bezpośrednio mieszkańcy. Warto przypomnieć, że wyasygnowana kwota to 25 tysięcy zł. Środki te mogą być przeznaczone na projekty należące do zadań własnych gminy, które są możliwe do realizacji w trakcie jednego roku budżetowego.
Termin składania propozycji do Budżetu Obywatelskiego upłynął 18 września. Jak podają urzędnicy, wpłynęły cztery propozycje.
1. Rewitalizacja miejsca pamięci narodowej w Kazimierzu Dolnym – pod Klasztorem OO. Franciszkanów
Projekt ten zakłada wykonanie wielu prac związanych z oczyszczeniem tablic z nazwiskami poległych i zamordowanych, ułożenie nowej nawierzchni chodnika wzdłuż Ściany Pamięci Narodowej, odnowienie napisu na pomniku upamiętniającym pacyfikację Kazimierza, oczyszczenie i odmalowanie białego, metalowego krzyża oraz wykonanie kamiennej tablicy pamiątkowej.
- W miejscu, o którego rewitalizację wnioskujemy, odbywają się uroczystości państwowe na szczeblu gminnym podczas trzech świąt państwowych – czytamy w projekcie. – Ponadto odbywa się coroczna uroczystość lokalna w rocznicę Krwawej Środy. Obecny stan i wygląd tego miejsca źle świadczy o naszej Pamięci Narodowej i szacunku dla Ofiary Życia, którą złożyli mieszkańcy naszej gminy – w obronie ojczyzny.
2. Siłownia plenerowa zewnętrzna
Siłownia plenerowa miałaby zostać umiejscowiona na międzywale, naprzeciw portu jachtowego. Byłaby ogólnie dostępna dla ludzi w każdym wieku, mogłaby integrować użytkowników i podnosić atrakcyjność miejsca.
- Siłownie zewnętrzne, plenerowe są alternatywą dla siedzącego trybu życia, pełnego stresów i napięć – czytamy w projekcie. – Ćwiczenia na świeżym powietrzu dotleniają organizm, są ważnym elementem zdrowego trybu życia.
3. Odbudowa placu zabaw w Kazimierzu Dolnym
Projekt ten zakłada odbudowę istniejącego już placu zabaw mieszczącego się przy Małym Rynku. W planach jest m.in. przedłużenie chodnika wokół placu zabaw, zasadzenie drzew wzdłuż płotu przy Grodarzu, naprawa furtki, wprowadzenie urządzeń z uwzględnieniem podziału na wiek użytkowników, monitoring oraz doprowadzenie wody do placu zabaw.
Projekt jest dość obszerny, a plany względem placu zabaw – olbrzymie. Wnioskodawcy jednak doskonale zdają sobie sprawę z tego, że 25.000 zł to za mało, by zrealizować te wszystkie inwestycje.
- Realizacja projektu nastąpiłaby w wyniku wykorzystania budżetu obywatelskiego oraz współpracy Urzędu Miasta z Społecznym Komitetem Odbudowy Placu Zabaw, mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami – czytamy w projekcie. – Budżet obywatelski zostałby przeznaczony na demontaż urządzeń, uporządkowanie przestrzeni placu zabaw oraz zakup centralnego urządzenia, które jest najdroższe i przekracza możliwości pojedynczego przedsiębiorcy.
4. Siłownia na świeżym powietrzu, pomysł na zdrowie oraz mile i aktywnie spędzony czas
- Celem projektu jest założenie w Kazimierzu Dolnym tzw. siłowni na świeżym powietrzu, nazywanej także siłownią zewnętrzną – piszą wnioskodawcy. – Jest to zestaw urządzeń sportowo – rekreacyjnych na skwerku, w parku lub innej przestrzeni publicznej.
Jak czytamy w projekcie, siłownia byłaby ogólnodostępna zarówno dla mieszkańców, jak i gości. Według autora tej propozycji najbardziej korzystną lokalizacją byłby teren skwerku obok Grodarza, gdyż byłoby to naturalne przedłużenie placu zabaw i tym samym zwiększyłoby atrakcyjność tego miejsca.
- Spośród zgłoszonych propozycji mieszkańcy Kazimierza Dolnego dokonają wyboru przedsięwzięcia, które zostanie ujęte w projekcie budżetu na 2016 rok – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta.
Prawo głosu posiadają wszyscy pełnoletni mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Termin ogólnego zebrania mieszkańców Kazimierza Dolnego, w trakcie którego nastąpi głosowanie, został ustalony na środę, 14 października, godzinę 17.00. Spotkanie odbędzie się w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki przy ul. Lubelskiej.