Fundacja Pomocy Artystom Polskim Czardasz została założona w połowie roku 2002. Głównym jej celem jest szeroko rozumiana pomoc młodym artystom polskim, działającym w obszarze muzyki klasycznej, a także utrwalanie i zachowywanie pamięci o artystach zasłużonych dla polskiej kultury muzycznej. Te cele są realizowane poprzez wydawnictwa książkowe i płytowe oraz cykle spotkań i koncertów.
Cykl takich koncertów pod nazwą Majowy Festiwal Muzyczny odbędzie się właśnie w najbliższym czasie w Kazimierzu nad Wisłą. W ramach tej imprezy na patio Domu Architekta już 1 maja br. odbędzie się koncert przebojów muzyki operetkowej i musicalowej „Usta milczą dusza śpiewa”. Utwory z repertuaru Jana Kiepury i Marty Eggerth usłyszymy w wykonaniu artystów polskich scen muzycznych, w tym laureatki I nagrody Drugiego Ogólnopolskiego Konkursu Operetkowo-Musicalowego im. I. Borowickiej – Justyny Reczeniedi, która na co dzień jest solistką Opery Kameralnej w Warszawie, współpracuje z warszawskim Teatrem Wielkim.
2 maja wieczorem znów ożyje kazimierska synagoga. Zespół Haskala wypełni zabytkowe wnętrze muzyką i poezją żydowską w czasie koncertu "Yerushalayim". Usłyszymy pieśni w języku hebrajskim, jidysz i polskim, przeplatane poezją Mordechaja Gebirtiga. Nie zabraknie takich utworów jak znane "Bubliczki", "Miasteczko Bełz", "Yerushalayim" czy "Rebeka tańczy tango" Wśród wykonawców oprócz zespołu Haskala znajdziemy tak znanych artystów jak Ewę Wartę – Śmietanę, Danutę Śmietanę, Małgorzatę Westrych.
3 maja festiwal przeniesie się do Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej, gdzie odbędzie się koncert w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II – „Ave Maria”. Wśród wykonawców usłyszymy Ewę Wartę-Śmietanę – sopran, Szymona Wacha – bas-baryton, Danutę Śmietanę-Kurasiewicz – skrzypce, Małgorzatę Westrych – instrumenty klawiszowe. Słowo wiążące wygłosi Jacek Śmietana.
W klimat dawnego Lwowa wprowadzi miłośników muzyki czwarty i ostatni dzień festiwalu. 4 maja na patio SARP-u w koncercie pt. "Ta joj, ta Lwów" zabrzmią piosenki lwowskie i kresowe w wykonaniu Edyty Olesik i zespołu Chawira, który w swoim repertuarze posiada programy artystyczne zawierające muzykę z okresu międzywojennego (lwowską, kabaretową, filmową). Występ zespołu - nagrodzonego na Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga ("Złoty Liść”) za całokształt pracy artystycznej - inspiruje publiczność do dobrej zabawy i tańca.
Honorowy patronat nad festiwalem objął Burmistrz Miasta Kazimierza Dolnego - Grzegorz Dunia.
Restauracja "Mandaryn"
Restauracja "Staropolska"
Knajpa "U Fryzjera"
Restauracja "Kwadrans"
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego
MAJOWY FESTIWAL MUZYCZNY
1 maja 2007 godz. 17:00 - „Usta milczą dusza śpiewa”
Koncert przebojów muzyki operetkowej i musicalowej z repertuaru Jana Kiepury i Marty Eggerth, w 105 rocznicę urodzin Artysty.
Wykonawcy:
Justyna Reczeniedi – sopran
Bożena Zawiślak-Dolny – mezzosopran
Witold Wrona – tenor
Małgorzata Westrych – Fortepian
Prowadzenie: Jacek Chodorowski
Patio Domu Architekta, Rynek 20
2 maja 2007 godz. 18:00 „Yerushalayim”
Wieczór muzyki i poezji żydowskiej.
Wykonawcy:
Zespół „Haskala”.
Synagoga, ul. Lubelska 4
3 maja 2007r. godz. 18.00 „Ave Maria”
Koncert w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II
Wykonawcy:
Ewa Warta-Śmietana – sopran
Szymon Wach – bas-baryton
Danuta Kurasiewicz – skrzypce
Jacek Śmietana – słowo wiążące
Małgorzata Westrych – instrumenty klawiszowe
Sanktuarium Zwiastowania NMP przy klasztorze Ojców Franciszkanów
4 maja 2007 godz. 17:00 "Ta joj, ta Lwów"
Koncert muzyki lwowskiej i kresowej
Wykonawcy:
Edyta Olesik z towarzyszeniem zespołu „Chawira”
Patio Domu Architekta
Bilety na wszystkie imprezy, z wyjątkiem koncertu „Ave Maria”, w cenie 28 PLN do nabycia w Biurze Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK, Kazimierz Dolny Rynek 27, tel. (081) 881-00-46 oraz na godzinę przed imprezą
w miejscu koncertu.
Na koncert „Ave Maria” wstęp wolny.