Lato w Kazimierzu, Zima na Majorce

Udostępnij ten artykuł

Kuncewiczówka w najbliższą sobotę 28 sierpnia o godzinie 17.00 zaprasza na spektakl "Zima na Majorce". Wydarzenie to wpisuje się wcykl imprez organizowanych w całym kraju w związku z trwajacym Rokiem Chopinowskim.

28 sierpnia 20010 r. odbędzie się w Domu Kuncewiczów spektakl pt. Zima na Majorce. Scenariusz napisała Wanda Konopińska-Michalak na podstawie następujących tekstów Aurory Dudevant, ukochanej Fryderyka Chopina, którą świat zna pod pseudonimem literackim George Sand: Dzieje mojego życia, Listy oraz Zima na Majorce . W rolę pisarki wcieli się Marzena Trybała.

Widzowie, których Dom Kuncewiczów zaprasza na godzinę 17, będą mieli okazję pogłębić wiedzę na temat postaci o dużym znaczeniu dla literatury francuskiej. Wiemy, że Sand była pisarką, natomiast mało kto czytał jej utwory i świadom jest tego, że - obdarzona dużym talentem literackim – przez całe dorosłe życie utrzymywała siebie i swoją rodzinę z honorariów autorskich. W zupełnie innym świetle ujrzymy związek pomiędzy znaną Francuzką i wybitnym Polakiem, który w przedstawieniu odegra bardzo ważną rolę. Zaprezentowane będą bowiem utwory Fryderyka Chopina, w całości skomponowane na Majorce w latach 1836-1837. Są to, między innymi: Mazurek e-moll op. 41 nr 1, Nokturn g-moll op. 37 nr 1, Preludium a-moll, Preludium cis-moll, Preludium e-moll, Preludium B-dur, oraz Polonez c-moll op. 40. Ponadto w prezentacji multimedialnej usłyszmy najsłynniejszy utwór „majorkański”: Preludium Des-dur (tak zwane „Deszczowe”), w rytm którego pojawią się unikalne portrety George Sand i Fryderyka Chopina, a także niezwykłej piękności pejzaże z Majorki, namalowane przez hiszpańskiego malarza Eliseo Meifren y Roig (1859-1940).

Przedstawienie zorganizowano w cyklu CHOPIN I SŁOWO, korzystając z pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Warto przypomnieć, że głównym sponsorem Domu Kuncewiczów jest Karpacka Spółka Gazownictwa – Oddział Zakład Gazowniczy w Lublinie.
 
Marzena Trybała, urodzona w Krakowie, ukończyła krakowską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Debiutowała w Teatrze Telewizji w sztuce Niechby ta jedna nić (1972). Grała m.in. w Mazepie Słowackiego (Amelia), Weselu Wyspiańskiego (Rachela), Życiu snem Calderona (Rozaura), Wujaszku Wani Czechowa (Helena), Poskromieniu złośnicy Szekspira (Kasia), Pigmalionie Shawa (Eliza). Pracowała  w poznańskim Teatrze Polskim, w Teatrze Słowackiego w Krakowie i w trzech teatrach Warszawy (Narodowy, Polski, Ateneum). Grała w wielu filmach fabularnych, m.in. w trzech wybitnych dziełach Kieślowskiego (Przypadek, Bez końca i Trzy Kolory. Biały), w Korczaku Wajdy, w C.K. Dezerterzy Majewskiego oraz w niemieckiej produkcji Hrabiny Cosel. Jest także bardzo popularną aktorką serialową (Kopernik, Komediantka, Rzeka kłamstwa, Sukces, Klasa na obcasach, Boża podszewka, Tygrysy Europy, Na dobre i na złe, Samo życe, Pensjonat pod Różą). Ważniejsze nagrody: za rolę Jokasty w Królu Edypie Sofoklesa na 43. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych i za rolę Elmiry w Tartuffie na 33. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Źródło: Muzeum Nadwiślańskie

Data publikacji:

Autor:

Komentarze