Chociaż te liczby robią wrażenie, trzeba zaznaczyć, że pula nadal nie została wykorzystana (wynosi 4,2 miliona bonów). Dzięki temu każdy może jeszcze wyjechać na wymarzony urlop z rodziną - nie tylko na wakacje, ale na jesienny weekend czy też zimowy wypoczynek.
Bon turystyczny pomógł podjąć decyzję o wyjeździe!
Program Polski Bon Turystyczny został uruchomiony w połowie ubiegłorocznych wakacji. Wiele uprawionych do tego osób nie zdążyło wykorzystać go latem 2020. W tym roku stanowił on więc jeden z powodów, dla których turyści decydowali się rodzinne wyjazdy. Potwierdza to w rozmowie z Nocowanie.pl właścicielka kwater w Zakopanem.
Bony turystyczne pomagają nam hotelarzom, na pewno dodają odwagi gościom. Dają jakiś powód, że może jednak pojedziemy - mówi Iwona Siuty, właścicielka domków Góralski Hyr i pokoi gościnnych Liberta Inn. - Widzę to szczególnie w przypadku rodzin, które mają kilkoro dzieci. Czasami mówią, że latami nie byli nie tylko w Zakopanem, ale w ogóle na wakacjach.
Apartamenty Tatrzańskie Doliny - Zakopane Centrum
Zakopane, ul. Kościeliska
Apartamenty Zakopane 9.9Bacówka Centrum Pokoje Gościnne i Apartamenty
Zakopane, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego
Kwatery i pokoje Zakopane 9.8Polacy zaczęli śpieszyć się z wykorzystaniem bonów 500+, ponieważ oficjalnie program wygasa 31 marca 2022 roku. Coraz głośniej mówi się jedna o możliwości wydłużenia go do kolejnych wakacji. Mówił o tym we wrześniu wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.
Czytaj więcej: Bon turystyczny. Szykują się ważne zmiany!
Wczesną wiosną zainteresowanie bonem turystycznym było nieduże. Trwał jeszcze lockdown, więc turyści ostrożnie podchodzili do kwestii związanych z planowaniem wypoczynku. Według informacji Polskiej Organizacji Turystycznej pod koniec kwietnia 2021 liczba aktywowanych bonów turystycznych wyniosła 1,42 miliona. Jednak od czerwca liczba płatności bonem 500+ wzrastała lawinowo. Według danych resortu Rozwoju, Pracy i Technologii każdego tygodnia beneficjenci aktywowali około 7 tysięcy bonów turystycznych! Do 1 lipca liczba ta przekroczyła 2 miliony, a do przedsiębiorców trafiło już ponad 600 milionów złotych.
W wakacje turyści chętniej rezerwowali noclegi z bonem turystycznym
Obiekty noclegowe, które akceptują płatności bonem turystycznym, latem były chętniej wybierane przez turystów. Potwierdzają to zarówno dane portalu Nocowanie.pl, jak i sami przedsiębiorcy.
Goście, jeżeli mają do wyboru obiekt z bonem lub bez, to raczej przychylą się w stronę tego, który akceptuje bon turystyczny - mówi Iwona Siuty.
Potencjał Polskiego Bonu Turystycznego dostrzegli właściciele obiektów noclegowych, którzy prowadzą swoje biznesy w regionach najchętniej odwiedzanych przez wczasowiczów.
W województwie zachodniopomorskim 43% obiektów noclegowych akceptuje płatność bonem turystycznym. W pomorskim turyści zapłacą w ten sposób w 37% dostępnych obiektów, natomiast w małopolskim taką możliwość oferuje 39% obiektów. Płatność bonem turystycznym akceptuje też 29% obiektów noclegowych z województwa dolnośląskiego oraz 28% ze śląskiego.
Wypoczynek jesienią nadal jest na topie
Wielu turystów nie wykorzystało jeszcze swoich bonów. Można to zrobić na przykład jesienią - takie wyjazdy są w tym roku niezwykle popularne. Turyści przedłużają urlopy na wrzesień, natomiast na październik planują raczej weekendowe wypady.
Popularne są zarówno miejscowości położone na południu, jak też na północy kraju. Na pierwszym miejscu mamy Zakopane, kolejny jest Karpacz oraz Gdańsk. Oprócz stolicy województwa pomorskiego, turyści szukają wolnych miejsc noclegowych w Kołobrzegu, Władysławowie oraz Międzyzdrojach. Są to lokalizacje, gdzie dostępna jest nie tylko plaża, ale też szereg atrakcji poza nią. Są one odpowiednie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Zobacz także: Przedłużamy wakacje! Jesienne terminy są coraz trudniej dostępne