Kuncewiczówka zaprasza po remoncie
Zakończył się remont konserwatorski Domu Kuncewiczów. Uroczyste otwarcie planowane jest za półtora tygodnia, ale zwiedzanie będzie możliwe już od najbliższego piątku.
- Najwidoczniejsze zmiany to naprawa podmurówki i tarasu oraz murków w patio wykonanych z kazimierskiej opoki; wymiana gontów i utwardzenie ścieżek. Nowością są zrekonstruowane: studnia oraz ogrodzenie budynku. Świetnie prezentuje się budynek gospodarczy, nawiązujący stylem do architektury kazimierskiej – czytamy w informacji prasowej. – Nowością dla turystów będzie droga do Domu Kuncewiczów. Od tego sezonu wracamy do historycznej trasy do tego miejsca, wiodącej przez malowniczy wąwóz oraz groblę.
Jakie zmiany nastąpiły wewnątrz budynku?
- Mieliśmy dwa ważne przeglądy konserwatorskie. Pierwszy z nich dotyczył prac na podłożu papierowym, od prac Antoniego Michalaka i portretów rodziny Kuncewiczów począwszy, a skończywszy na współczesnych litografiach, które zostały podarowane państwu Kuncewiczom, łącznie z najbardziej rozpoznawalną litografią Wyczółkowskiego, która wisiała w salonie. Drugi przegląd dotyczył ruchomości, czyli mebli, dywanów, które znajdują się na wyposażeniu Domu Kuncewiczów. Po tym przeglądzie są dwie decyzje: pierwsza o całkowitym wycofaniu z ekspozycji prac na podłożu papierowym. Zostały one już rozramowane i czekają na fundusze, by poddać je renowacji. Na mocy drugiej na ekspozycję nie wracają dywany. Okazało się bowiem, że naszym największym skarbem pod kątem dzieł sztuki są właśnie dywany – sumaki z XIX w. Mamy nakaz ich konserwacji i ekspozycji bez możliwości ich użytkowania. Na to również będziemy starali się o środki – mówi Monika Januszek – Surdacka kierownik oddziału Muzeum Nadwiślańskiego Dom Kuncewiczów.
W ramach projektu sfinansowano konserwację mebli, kufrów podróżnych gospodarzy Domu.
Do Kuncewiczówki pozyskano z zasobów ministerstwa Spraw Zagranicznych obrazy malowane przez twórców związanych z Kazimierzem. Wśród nich – spora kolekcja płócien Jerzego Gnatowskiego z wczesnego okresu twórczości. Wkrótce zobaczymy je na ekspozycji w nowo wygospodarowanej sali wystaw czasowych.
Jak wyglądają odnowione wnętrza Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów najwcześniej będzie można zobaczyć już w piątek 12 czerwca. Muzeum będzie czynne od godziny 10:00 do 17:00. Bilety wstępu 8 zł normalny i 6 zł ulgowy. Uroczyste otwarcie z przecięciem wstęgi poprzedzone wspólnym spacerem „Droga do Domu” 19 czerwca o godzinie 11:00 sprzed gmachu głównego Muzeum Nadwiślańskiego na rynku. Szczegóły wkrótce.
Projekt Remont konserwatorski i modernizacja ekspozycji w wybranych zabytkowych obiektach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.