Książki zakazane! Nie czytać?

Udostępnij ten artykuł

Choć Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, bardzo dobrze przyjął się także w Polsce. W dniach 21 – 27 września również w kazimierskiej bibliotece możemy zapoznać się z „kontrowersyjną” literaturą.

Od czterech lat w polskich bibliotekach co roku obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. I choć akcja ta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa, również w Polsce cieszy się sporym zainteresowaniem.

Jak piszą organizatorzy akcji, celem Tygodnia Zakazanych Książek jest nie tylko uświadamianie, ale też stwarzanie okazji do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcanie do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej czy obyczajowej.

Do tej wyjątkowej akcji włączyła się po raz kolejny Biblioteka Publiczna – Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki. W czasie trwania Tygodnia Zakazanych Książek w dniach 21- 27 września w kazimierskiej bibliotece oglądać można wystawę książek, których się „nie wypożycza”, a przy okazji dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek o zakazanych książkach.

- Chcemy zaintrygować czytelnika, aby sięgnął po książki, które kiedyś z powodów politycznych czy obyczajowych były zakazane - mówi Anna Piłat, kierownik Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Dolnym. – To, co zakazane, zawsze kusi. Jeśli więc czytelnikowi spodoba się zakazana książka, może sięgnie także po kolejne książki danego autora.

Jakie zakazane książki znajdziemy w kazimierskiej bibliotece? Oto lista:

Toni Morrisom – „Pieśń Salomona”
Erich Maria Remarque – „Na zachodzie bez zmian”
Kurt Vonnegut – “Rzeźnia numer 5”
James Joyce – “Ulisses”
Biblia
John Steinbeck - „Grona gniewu”
Voltaire - „Kandyd”
Joseph Heller - “Paragraf 22”
George Orwell - “Rok 1984”
Charles Dickens – “Oliver Twist”
Giovanni Boccaccio – “Dekameron”
Ken Kesey – „Lot nad kukułczym gniazdem”
George Orwell – “Folwark zwierzęcy”
Gustave Flaubert – “Pani Bovary”
Toni Morrisom – „Umiłowana”
Nathaniel Hawthorne – „Szkarłatna litera”

- Niektórzy czytelnicy zwiedzający wystawę dziwią się, dlaczego niektóre z prezentowanych książek znalazły się na liście – mówi Anna Piłat. – Możemy obserwować, jak zmienia się mentalność ludzi i obyczaje. To, co kiedyś było zakazane, teraz może wzbudzać zdziwienie, a nawet śmiech.

Tydzień Zakazanych Książek potrwa do najbliższej soboty 27 września. Zapraszamy więc do kazimierskiej biblioteki także po zakazane książki. Być może któryś tytuł przypadnie Wam do gustu?

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze