Kazimierska szkoła zawodowa powstała w 1918 r. jako Szkoła Rzemiosł Budowlanych. Jej powstanie wynikało z potrzeby odbudowy kraju po zniszczeniach pierwszej wojny światowej. Fachowcy byli na wagę złota, ale trzeba było ich najpierw wykształcić. Założyciel szkoły, jej pierwszy dyrektor i właściciel – architekt Jan Koszczyc Witkiewicz ulokował ją początkowo w Nałęczowie, rok później przeniósł jednak do Kazimierza na nadwiślańską parcelę, gdzie z czasem powstały – przy aktywnym udziale uczniów, którzy w ten sposób zyskiwali doświadczenie zawodowe – szkolne budynki według projektu założyciela. Zanim jednak wybudowano pierwsze sale, szkoła funkcjonowała w Klasztorze Franciszkanów, skąd zaborcy po powstaniu styczniowym wysiedlili zakonników.
Przez lata młodzież zdobywała tu wykształcenie w różnych zawodach. Z murów nadwiślańskiej zawodówki wychodzili ślusarze i mularze, stolarze i tokarze, elektromechanicy i mechanicy, wikliniarze i krawcy, rolnicy i elektrycy. Dziś kształcą się tu w technikum przyszli hotelarze i logistycy, a w zasadniczej szkole zawodowej – przyszli kucharze, blacharze, lakiernicy, fryzjerzy, cukiernicy, piekarze i inni.
Przez lata szkoła obrosła historią.
- Mój ojciec Franciszek Jeżewski uczył w szkole stolarstwa i obróbki drewna – wspomina Krystyna Kozłowska. – Wraz z uczniami uczestniczył w pracach budowlanych prowadzonych na terenie miasta, m.in. przy budowie domu Tadeusza Pruszkowskiego i Kuncewiczówki. Latem na Rynku stanął ogromny król Kazimierz – jego drewniana podobizna uświetniała obchody 600 – lecia Kazimierza Dolnego. Rzeźbę przygotowali uczniowie Szkoły Rzemiosł Budowlanych m.in. pod kierunkiem mojego ojca. Szkoła uczestniczyła wtedy w kiermaszu, wystawiając na Rynku swoje wyroby.
Te i kilka innych wspomnień uczniów i nauczycieli weszły w skład okolicznościowej publikacji wydanej blisko dziesięć lat temu z okazji jubileuszu 90 – lecia szkoły, którą teraz od pseudonimu jej założyciela nazywa się popularnie Koszczycem. Komitet organizacyjny obchodów jubileuszu stulecia, który już się w Koszczycu zawiązał, planuje wydać kolejną publikację złożoną tym razem z samych wspomnień byłych uczniów i nauczycieli szkoły. W związku z tym ogłasza konkurs literacko – historyczny „Czas w Koszczycu wspominany po latach”.
- Może gdzieś w zakamarkach pamięci uda się odnaleźć szkolne anegdoty, zabawne wydarzenia? A może wręcz przeciwnie – wydarzenia smutne, ale na tyle silne, że nie dają o sobie zapomnieć? – pytają organizatorzy konkursu i czekają na dłuższe i krótsze pisemne wypowiedzi swoich wychowanków i nauczycieli.
Prace z dopiskiem: "Konkurs wspomnienia" można przesyłać na adres szkoły:
* pocztowy: Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym ul. Nadwiślańska 9 24 – 120 Kazimierz Dolny
* mailowy: koszczyc-kazimierz@wp.pl