Grupa kazimierskich artystów z Kazimierskiej Konfraterni Sztuki od początku listopada podróżuje po Ziemi Świętej w poszukiwaniu chrześcijańsko – judaistycznych korzeni naszej kultury. Swoje doświadczenia z pobytu w Jerozolimie, Betlejem czy Nazarecie przekładają na język sztuki. Plener malarski wpleciony jest bowiem w poszerzony program pielgrzymkowy obejmujący najważniejsze miejsca i sanktuaria związane z ziemskim życiem Jezusa Chrystusa, Maryi i Apostołów.
- Intencją organizatorów jest ukazanie piękna Ziemi Świętej widzianej oczami artystów zrzeszonych w Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym. Podczas pielgrzymki uczestnicy pleneru będą mogli wykonać szkice i odpowiednią dokumentację, które posłużą do dalszej pracy przy tworzeniu obrazów ukazujących koloryt Bilskiego Wschodu – czytamy w programie pleneru - pielgrzymki.
Plenery zaplanowano między innymi w Ain Karem (widok na sanktuaria, domy i tarasy), w Betlejem (okolice bazyliki Narodzenia, uliczki Betlejem, grafitti na murze oddzielającym Autonomię Palestyny od Izraela), w Jerozolimie (bazyliki Bożego Grobu i inne sanktuaria, zabudowa Starego Miasta; różnorodność kulturowa mieszkańców Jerozolimy – Żydzi ortodoksyjni, muzułmanie i chrześcijanie różnych rytów i obrządków, w Nazarecie (bazylika Zwiastowania; kościół św. Józefa; Źródełko Maryi). Zaplanowano również plener drzew oliwnych i plener z widokiem na sadzawkę Siloe, Górę Oliwną i dolinę Gehenny.
Kazimierscy konfratrzy odwiedzą także mekkę artystów żydowskich – Safed – malownicze miasteczko w Górnej Galilei, które zachwyca swoim światłem. Czy uda się tu odszukać trochę klimatu Kazimierza?
Zgodnie z programem pielgrzymki artyści uczestniczą w codziennych nabożeństwach w najciekawszych miejscach Ziemi Świętej m.in. w bazylice Zwiastowania Pańskiego, na Górze Tabor czy w Betania – sanktuarium Marii, Marty i Łazarza. Zaplanowano także ich udział w międzynarodowej procesji różańcowej ze świecami i figurą Maryi z Nazaretu w bazylice Zwiastowania Pańskiego.
17 dniowy wyjazd do Ziemi Świętej – o której mówi się, że jest pejzażem chrześcijańskiej duszy i „Piątą Ewangelią” zakończy się 18 listopada.
Fot. Bartłomiej Michałowski