22 listopada obchodzone jest święto patronki muzyki kościelnej - świętej Cecylii. Z tej właśnie okazji organizowane są specjalne koncerty, podczas których artyści wykonują muzykę sakralną. Tak było także w Kazimierzu Dolnym, gdzie w kościele farnym odbył się Tydzień Św. Cecylii.
Kim była święta Cecylia? Jak wynika z dokumentów, święta urodziła się na początku III wieku i jako chrześcijanka złożyła ślub czystości. Z czasem zmuszono ją do małżeństwa, jednak ona nie zrezygnowała z postanowienia. Zginęła śmiercią męczeńską. Obecnie święta Cecylia uznawana jest za patronkę chórzystów, muzyków, organistów oraz zespołów wokalno - muzycznych.
W związku z tym, że kazimierska fara posiada tak wyjątkowy instrument jak najstarsze czynne w Polsce oryginalne organy, podczas Tygodnia Świętej Cecylii odbywały się bardzo różnorodne koncerty. Występowały zespoły gitarowe i soliści, artyści grający na skrzypcach, wiolonczeli i gitarze. Miały też miejsce koncerty organowe oraz wokalne. W całej świątyni, co wieczór przez pięć dni rozbrzmiewała muzyka.
- Byłam na wszystkich koncertach – mówi jedna ze słuchaczek. – Wspaniałe przeżycie. Uwielbiam ten rodzaj muzyki, a kiedy widzę tych młodych ludzi, którzy tu przed nami występują, aż serce rośnie…
Wykonawcy to m.in. uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego, studenci Instytutu Muzykologii KUL oraz dr Jadwiga Kowalska i ks. Attila Honti – grający na organach.
W hołdzie patronce muzyki sakralnej (video)
Przez pięć dni w kazimierskiej farze odbywały się koncerty muzyki sakralnej. Niezwykłe brzmienia wypełniały świątynię z okazji święta patronki tej właśnie muzyki – świętej Cecylii.