Numer przynosi ostatni odcinek Opowieści o miłości, domu i ogrodzie Marii i Jerzego Kuncewiczów, których w roku 1982 skłonił do zwierzeń były dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego mgr Jerzy Żurawski. Kolejnym cennym tekstem jest trzeci z kolei fragment powieści Wilhelma Dichtera, która ukaże się w krakowskim wydawnictwie „Znak”. Natomiast Aleksandra Kurczab-Pomianowska pisze o Wyjściu z czyśćca, wspominając czasy, które spędziła w Rzymie wraz z mężem, prof. Jerzym Pomianowskim, utrzymując stały kontakt z przyjaciółmi – Marią i Jerzym Kuncewiczami. Bieżący „Klematis” zamyka wykład dr Alicji Szałagan, najwybitniejszej znawczyni życia i dzieła Kuncewiczowej. Tym razem wydrukowano dysertację pt. Świadek cudu – Maria Kuncewiczowa i strojna natura.
Mocną stroną „Klematisu” są fotografie z archiwum Kuncewiczówki. Okładkę zdobi niedawno odnaleziony portret pisarki, opublikowano też zdjęcie kilkunastoletniego Witolda Kuncewicza (1922-2009).
Nowy numer „Klematisu”, który ukazał się mimo trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się obecnie kultura, kosztuje 10 zł, tak jak poprzednie numery - kolorowe i obszerne. Utrzymano tę cenę, licząc na wspaniałomyślność kupujących, którzy w ten sposób mogą pomóc wydawnictwu.
źródło: Muzeum Nadwiślańskie