Uroczystość nadania tytułu honorowego obywatelstwa rtm. Witoldowi Pileckiemu na ręce jego dzieci Zofii Pileckiej - Optułowicz i Andrzeja Pileckiego odbyła się w Kazimierzu w niedzielne południe 29 maja w kościele farnym.
Ceremonię poprzedziła msza święta, w której udział wzięli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, kombatanci oraz delegacje i poczty sztandarowe z wielu instytucji zarówno z terenu miasta i gminy Kazimierz Dolny, jak i z zewnątrz. W czasie homilii celebrujący nabożeństwo ks. Jan Pietruszka stawiał rtm. Witolda Pileckiego jako wzór do naśladowania – wzór patriotyzmu, miłości bliźniego, honoru polskiego żołnierza. Bo jak inaczej można określić człowieka, który jako ochotnik idzie do Auschwitz, by przekazać światu prawdę o niemieckich obozach koncentracyjnych?
- Czyn Witolda Pileckiego to świadectwo najwyższego bohaterstwa nieznany w okresie okupacji nie tylko w Polsce, ale w całej Europie – powiedział prowadzący uroczystość Remigiusz Jeżewski.
Ta postawa nie została jednak doceniona przez powojenne władze Rzeczypospolitej, które w majestacie prawa skazały rtm. Pileckiego na śmierć. Na rehabilitację i uznanie przyszło poczekać do 1990 r. – do czasów, gdy Polska stała się znów niezależna. Choć wciąż nie wiadomo, gdzie spoczywają prochy bohatera, pamięć o nim nie zginęła. Podtrzymują ją Polacy, nadając wielu instytucjom, ulicom i placom imię bohaterskiego rotmistrza. Kazimierzacy poprzez niedzielną uroczystość nadania tytułu honorowego obywatelstwa rtm. Witoldowi Pileckiemu włączają się w budowanie tej pamięci. „Bo nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”…
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kazimierza Dolnego dla rtm. Witolda Pileckiego przekazali rodzinie przedstawiciele władz samorządowych Kazimierza – burmistrz miasta i gminy Grzegorz Dunia oraz przewodniczący Rady Miejskiej – Henryk Kozak.
Dziękując za uhonorowanie Ojca, Zofia Pilecka - Optułowicz, zwracając się szczególnie do młodych, zacytowała fragment wiersza Adama Asnyka:
"Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć! "
Uroczystości odbyły się z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy Kazimierz Dolny, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Kombatantów Polskich i Akcji Katolickiej.