We czwartek 1 lipca w kazimierskim ratuszu podczas spotkania burmistrzów i wójtów 8 gmin nadwiślańskich województwa lubelskiego dotkniętych powodzią: Annopol, Józefów, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Stężyca zapadły ostateczne decyzje odnośnie odkomarzania na tym terenie. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele wykonawcy - firmy Dertex z Bielska – Białej. Zabieg będzie się odbywał metodą agrolotniczą w dwu etapach: w lipcu i powtórzony zostanie w sierpniu w tych miejscach, gdzie jeszcze występować będą komary. Preparat, który skutecznie zwalcza komary meszki i kleszcze, będzie rozpylany ze śmigłowców od 15 lipca. W pierwszej kolejności opryski będą wykonane w gminach, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi, czyli w gminach Wilków i Janowiec. O dokładnej dacie rozpoczęcia odkomarzania w Kazimierzu poinformujemy wkrótce.
Preparat na komary – jak zapewniają przedstawiciele firmy wykonawczej, jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Na wszelki wypadek w dniu opryskiwania należy jednak zabezpieczyć pasieki, chociaż preparat jest również bezpieczny dla pszczół.
Na terenie gminy Kazimierz akcja zwalczania komarów obejmie ok. 3 tys. hektarów i kosztować będzie 226 tys. zł. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej MSWiA i w kwocie 226 tys. zł już zostały przekazane na konto gminy przez wojewodę, który zajmuje się ich rozdziałem na terenie województwa lubelskiego.
Władze miasta już teraz planują powtórzenie akcji odkomarzania na terenie Kazimierza w następnym roku. Pieniądze na ten cel prawdopodobnie pochodzić będą z opłaty miejscowej.
Kazimierz wolny od komarów
Kazimierz wolny od komarów? Już za dwa tygodnie! Od połowy lipca na terenie 8 gmin nadwiślańskich województwa lubelskiego – w tym także na terenie gminy Kazimierz – przeprowadzana będzie kilkudniowa akcja odkomarzania.