Kazimierz w euroArt

Udostępnij ten artykuł

Wstąpienie Kazimierza do euroArt stało się faktem. W Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbyła się uroczysta ceremonia powitania Miasteczka  w Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych.

Bez wątpienia jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w tym roku. Plany i marzenia wielu osób właśnie się ziściły – Kazimierz Dolny wstąpił do  Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych. W czwartkowe popołudnie, w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego odbyła się  uroczysta ceremonia powitania Kazimierza  w euroArt. Było symboliczne odsłonięcie mapy kolonii artystycznych, przywitanie przybyłych gości oraz dyskusja dotycząca roli kolonii artystycznych jako czynników integrujących i promujących środowiska artystyczne w Europie. Wzięli w niej udział przedstawiciele kolonii artystycznych z Polski, Francji i Niemiec.

- Jest to historyczny dzień, bo nawiązujemy do tradycji kolonii artystycznych, które Kazimierz przed wojną posiadał – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. - I jest to pewnego rodzaju powrót do tego co już w Kazimierzu się działo, ale na nowych, innych i lepszych zasadach, bo jesteśmy kolonią artystyczną stowarzyszenia europejskiego.

Miasteczko jest drugą polską kolonią artystyczną, po Szklarskiej Porębie, która weszła do struktur euroArtu. Członkostwo to pozwala na organizowanie i promowanie wspólnych przedsięwzięć artystycznych. Jest to także szansa na rozwój Kazimierza, przyciągnięcie turystów, którzy są jednocześnie miłośnikami sztuki oraz nawiązywanie ciekawych kontaktów.

 

- Rok 2018 został ogłoszony Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego – mówi Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego. - Myślę, że przystąpienie Kazimierza do euroArt przepięknie się wpisuje w te obchody.

 

Oprócz uroczystości w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego, odsłonięta została tablica pamiątkowa na Kamienicy Górskich, czyli w budynku, w którym obecnie mieści się kazimierski Urząd Miasta. Będzie ona informować o tym, że Kazimierz przystąpił do euroArt.

 

Warto wspomnieć, że zaistniały w XIX wieku ruch kolonii artystycznych jest fenomenem historycznym. Wywodzi się z niego ponad sto kolonii artystycznych powstałych na terenie Europy w okresie minionych 150 lat. Obecnie ponad czterdzieści z nich współpracuje z siecią euroArt.

 

- Pomimo znacznych różnic wynikających z położenia geograficznego oraz odmiennych tradycji kulturowych, pomiędzy wszystkimi koloniami istniały i istnieją do dnia dzisiejszego uderzające podobieństwa w twórczości – podsumowują organizatorzy uroczystości.

 

Możemy więc być dumni, że Kazimierz dołączył do tak zacnego grona.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze