Do niedawna na liście miejsc niedostępnych dla osób na wózkach był Gminny Zespół Szkół, do którego prowadzą szerokie strome chody. Na wiosnę po prawie trzech latach starań Fundacji „Miasto przyjazne wszystkim” oddano tu do użytku podjazd dla uczniów niepełnosprawnych. W szkole nie ma obecnie dzieci na wózkach, ale nie znaczy to, że podjazd jest zbędny – na razie korzystają z niego m.in. mamy przyprowadzające do szkoły dzieci z młodszym rodzeństwem w wózkach dziecięcych.
Zbigniew Samcik, prezes Fundacji „Miasto przyjazne wszystkim” jest zadowolony z tej inwestycji, ale wskazuje kolejne miejsca niedostępne dla osób na wózkach, np. odbudowany przystanek autobusowy. Innym problemem jest korzystanie przez niepełnosprawnych z przeznaczonych tylko dla nich miejsc parkingowych, które są stale zajmowane przez zdrowych kierowców. Zbigniew Samcik zwraca uwagę na niewystarczający sposób oznakowania tych miejsc. Okazuje się, że znaki pionowe tu nie wystarczają. By zapewnić odpowiednią ilość miejsca umożliwiającego nie tylko zaparkowanie samochodu, ale również wyjęcie i rozłożenie wózka obok auta - konieczna jest namalowana na jezdni koperta, która taki teren zabezpieczy. Burmistrz Grzegorz Dunia mimo wątpliwości związanych ze stroną estetyczną malowania kopert na kazimierskich nierównych nawierzchniach, rozważa ten problem i jest skłonny ułatwić niepełnosprawnym korzystnie z miejsc parkingowych. Obiecuje, że koperty w miejscach już wyznaczonych pojawią się jeszcze w tym miesiącu.
Może to otworzy nasze Miasteczko rzeczywiście na potrzeby wszystkich, także ludzi na wózkach, zwłaszcza że Fundacja opracowuje specjalny informator dla niepełnosprawnych na temat bazy noclegowej, miejsc do zwiedzania, restauracji, możliwości rozrywki w Kazimierzu. Publikacja informatora w Internecie zapowiadana jest na jesień tego roku.
Kazimierz przyjazny wszystkim
Kazimierz ze względu na swój specyficzny charakter nie należy do miejsc szczególnie przyjaznych osobom niepełnosprawnym. By zwiedzić zabytki, pomodlić się w kościele, wypożyczyć książkę, załatwić sprawę w urzędzie czy – po prostu zrobić zakupy – niepełnosprawny jest zmuszony korzystać z pomocy osób trzecich.