Kazimierz pod lupą studentów architektury

Udostępnij ten artykuł

Od początku lutego poznańscy i warszawscy studenci architektury pracują nad koncepcją zagospodarowania Małego Rynku w Kazimierzu oraz obszarów przyległych, m.in. terenu Wikarówki. Prace toczą się pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Jeremiego Królikowskiego z Warszawy i dr hab. inż. arch. Waldemara Wawrzyniaka z Wrocławia.

Studenci wydziału architektury z Poznania i architektury krajobrazu z Warszawy przyjechali do Kazimierza w połowie marca na rekonesans. W czasie trzydniowego pobytu w Miasteczku blisko pięćdziesięciu przyszłych architektów wysłuchało serii wykładów poświęconych m.in. historycznej zabudowie Małego Rynku, lokalnej twórczości architektonicznej na przestrzeni dziejów, historii Fundacji św. Anny i planom na przyszłość kontynuatora jej tradycji – Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem św. Anny.

- Poszukiwania genius loci, a raczej jego reanimacja, przyniosły ciekawe rozwiązania – mówi Romana Rupiewicz, przewodnicząca Samorządu Mieszkańców – zasłaniające to, co brzydkie, a pokazujące to, co najpiękniejsze, czyli rozległe osie widokowe.

Z wynikami prac studenckich będzie się można zapoznać na początku czerwca. Zostaną one zaprezentowane szerszej publiczności w formie wystawy.

- Być może wśród prac pojawi się koncepcja, która nas urzeknie i stanie się podstawą do dalszego dyskutowania i opracowania? – zastanawia się Romana Rupiewicz, podkreślając jednocześnie, że wystawa będzie doskonałą okazją do wymiany poglądów na temat zagospodarowania centralnych miejsc Kazimierza usytuowanych tuż obok dużego Rynku.


Fot. Romana Rupiewicz

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze