Kazimierz na europejskim szlaku

Udostępnij ten artykuł

Kolonia artystyczna w Kazimierzu będzie jednym z elementów, na bazie której powstanie międzynarodowy projekt, którego celem będzie stworzenie Europejskiego szlaku szkół malarstwa impresjonistycznego i kolonii artystycznych.

Przedstawiciele 4 państw europejskich: Francji, Rumunii, Węgier i Polski spotkali się w Kazimierzu 6 – 7 sierpnia na seminarium „Europejski szlak szkół malarstwa impresjonistycznego i kolonii artystycznych jako dziedzictwo kulturowe obszarów wiejskich w Europie”. Celem spotkania organizowanego przez Lokalną Grupę Działania (LGD) „Zielony Pierścień” oraz Lokalną Grupę Działania „SOCLE” z Francji, Gminę Kazimierz Dolny i Muzeum Nadwiślańskie było wypracowanie wspólnych działań służących promocji miejsc związanych z impresjonizmem europejskim.


- Chcemy wspólnie prezentować i promować miejsca, gdzie malowali impresjoniści. Liczymy, że nasze działania przełożą się na rozwój turystyki i rozwój ekonomiczny naszych regionów – mówi Marcel Denis z Towarzystwa Przyjaciół Malarzy Szkoły Crozant i Gargilesse (APEC) z Francji. – To się świetnie wpisuje w projekt Leader, którego celem jest wspomaganie terenów wiejskich – a przecież na takich właśnie terenach tworzyli impresjoniści. Można pomagać terenom wiejskim w różny sposób, ale rozwój turystyki na pewno im nie zaszkodzi.

Zanim przystąpiono do prac nad projektem zaprezentowano dziedzictwo impresjonizmu w czterech krajach partnerskich, które następnie byłoby promowane w ramach projektu: Herisson i Crozant we Francji, Szolnok na Węgrzech, Baia Mare w Rumunii, a także liczący się w Europie jako kolonia artystyczna Kazimierz Dolny.
- Jak się okazuje, wcale nie jesteśmy tak daleko od Europy, jeżeli to Francuzi zapraszają nas jako kolonię artystyczną do udziału w projekcie – mówi dr Waldemar Odorowski kierownik Kamienicy Celejowskiej oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

W ramach prezentacji Kazimierza i okolic goście zwiedzili miejsca związane z życiem kolonii artystycznej w wymiarze historycznym – wystawy malarstwa w Kamienicy Celejowskiej oraz dawną pracownię profesora Pruszkowskiego w jego willi, a także plenery, które były inspiracją dla polskich impresjonistów: Mięćmierz, Korzeniowy Dół czy Wisłę widzianą z perspektywy zamku i statku. Odwiedzili również Nałęczów, między innymi szkołę plastyczną.

W ramach projektu partnerzy planują między innymi tworzenie wspólnej strony internetowej prezentującej i promującej miejsca związane z impresjonizmem w krajach uczestniczących w projekcie, a także wędrującą wystawę impresjonistów. Jednym z celów projektu jest utworzenie Europejskiego szlaku szkół malarstwa impresjonistycznego i kolonii artystycznych i wpisanie go przez Radę Europy na listę europejskich szlaków kulturowych, wśród których jest np. szlak świętego Jakuba czy cystersów.

Data publikacji:

Autor:

Komentarze