Kazimierz jest w Kazimierzu!

Udostępnij ten artykuł

Premierowe pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych ze świata i Polski, otwarte dla szerokiej publiczności projekcje pod gołym niebem, przedstawienia teatralne, koncerty, spotkania literackie i warsztaty filmowe. Taki program zapowiada Festiwal WYSOKIE TEMPERATURY FILMOWE, kontynuujący 
w nowej formule tradycję kazimierskich wakacyjnych spotkań z dobrym kinem, który odbędzie się w dniach 3-7 sierpnia. Zobacz program festiwalu.

WYSOKIE TEMPERATURY FILMOWE
KAZIMIERZ n/WISŁĄ 2005
3-7 sierpnia 2005


Filmy tegorocznego Festiwalu będzie można oglądać nie tylko w kinie Plus GSM, ale również na Małym i - po raz pierwszy - na Dużym Rynku Kazimierza, gdzie stanie olbrzymi ekran, na którym w każdy festiwalowy wieczór będą organizowane otwarte dla szerokiej publiczności projekcje pod gołym niebem.

Organizatorem Festiwalu WYSOKIE TEMPRETARURY FILMOWE jest Telewizja Polska, a jego producentem Niezależna Fundacja Filmowa, która przygotowała program. Festiwal współfinansuje Ministerstwo Kultury, a Partnerem Festiwalu jest Plus GSM.

Oficjalne otwarcie Festiwalu WYSOKIE TEMPERATURY FILMOWE nastąpi 3 sierpnia, a zainauguruje go premierowa projekcja "SKAZANEGO NA BLUESA" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, filmu poświęconego legendzie Ryszarda Riedla, charyzmatycznego, nieżyjącego już lidera zespołu Dżem. Po filmie odbędzie się koncert zespołu.

Program tegorocznego Festiwalu to przede wszystkim filmy premierowe. Oprócz "Skazanego na bluesa" Jana Kidawy-Błońskiego w programie znajdą się m.in. nagrodzona główną Nagrodą Tygodnia Krytyki na MFF w Cannes 2005 i Nagrodą Specjalną Jury na Sundance Film Festiwal komedia Mirandy July "TY I JA I WSZYSCY, KTÓRYCH ZNAMY", nazwana przez krytykę "Bezdrożami" tegorocznego sezonu, komedia romantyczna "SMAK ŻYCIA 2" Cedrica Klapischa z Audrey Tautou oraz "36. ulica" z Gerardem Depardieu i Danielem Auteil oraz "GŁOSY NIEWINNOśCI" Luisa Mandoki, meksykańskiego twórcy popularnych amerykańskich filmów, m.in. "Listu w butelce" z Kevinem Costnerem i Paulem Newmanem czy "Oczu anioła" z Jennifer Lopez i Jimem Caviezelem. Zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy Unii Europejskiej powinni koniecznie zobaczyć film HANNESA STÖHRE'A "JEDEN DZIEŃ W EUROPIE" (One day in Europe), portretujący współczesnych mieszkańców Starego Kontynentu, pochodzących z różnych krajów i w rozmaitych sytuacjach życiowych, w ciągu jednego szczególnego dnia - finału Mistrzostw świata w Piłce Nożnej. Wśród dokumentów uwagę zwraca m.in. "BRASILEIRINHO" Miki Kaurismäkiego, porywający portret choro - najpopularniejszego do lat 20. ubiegłego wieku gatunku muzycznego Brazylii, z którego wywodzą się samba oraz bossa nova oraz "ODESSA, ODESSA!", portret środowiska Żydów, którzy wyemigrowali z Odessy do Stanów Zjednoczonych i do Izraela, ale niezależnie od nowego miejsca zamieszkania wciąż żyją wspomnieniami o "mamie Odessie".

Wyjątkowym wydarzeniem Festiwalu będzie bez wątpienia specjalna prezentacja filmu zrealizowanego według tekstu Grahama Greena "TRZECI CZŁOWIEK" (THE THIRD MAN) z 1949 roku, z udziałem Orsona Wellesa. "Trzeci człowiek" ze względu na swoją szpiegowsko-polityczną tematykę przez lata był niedostępny dla polskiej publiczności. Ten klasyk gatunku, mający setki tysięcy fanów na całym świecie, w Kazimierzu zostanie pokazany na specjalnie odrestaurowanej kopii, powstałej z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Orsona Wellesa.

Wydarzeniem specjalnym Festiwalu będzie inauguracja Roku Krzysztofa Kieślowskiego. Z tej okazji na Dużym Rynku odbędzie się projekcja filmu "Amator" i spotkanie z gościem specjalnym WYSOKICH TEMPERATUR FILMOWYCH, Jerzym Stuhrem.

Podczas tegorocznego Festiwalu zostanie otwarty cykl "Portrety Filmowe", w tym roku poświęcony Andrzejowi Kondratiukowi. Z tej okazji zostaną pokazane: najnowszy "Bar pod Młynkiem", a także kultowe już filmy: "Gwiezdny pył", "Hydrozagadka", "Wniebowzięci" i rzadko pokazywany krótkometrażowy "Kobiela na plaży".

Na Małym Rynku Kazimierza Grażyna Torbicka jako gospodyni przedpremierowych projekcji popularnego cyklu Programu 2 TVP "Kocham kino" przedstawi filmy przewidziane do emisji w TVP dopiero w przyszłym roku. Znajdą się tu m.in.: "CZŁOWIEK, KTÓREGO NIE BYŁO", przewrotny czarny kryminał z charakterystycznym dla stylu braci Coen rysem szaleństwa (nagroda za najlepszą reżyserię na 54. MFF Cannes 2001) oraz "GOSFORD PARK" Roberta Altmana - mistrzowski, wysmakowany collage komedii charakterów i filmu kryminalnego, nagrodzony wieloma prestiżowymi wyróżnieniami branży filmowej oraz siedmioma nominacjami do Oscara.

Program 2 TVP w cyklu DOKUMENT DWÓJKI przedstawi premierowe polskie filmy dokumentalne, które powstały na zamówienie programu TVP2. W cyklu MŁODZI DOKUMENTUJą pojawią się premierowe średniometrażowe filmy dokumentalne nowej generacji polskich dokumentalistów, współpracujących z TVP2.
Dwójka pokaże również świeżo zakupione do emisji pełnometrażowe zagraniczne dokumenty, nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Podczas Festiwalu zostaną także zaprezentowane spektakle Teatru TV.

Jednak nie tylko filmem będzie żył Kazimierz podczas tegorocznego Festiwalu. Salon literacki Czuły Barbarzyńca Tomasza Brzozowskiego zapraszać będzie na spotkania z pisarzami i wernisaże nowych książek. Swoją wizytę w Kazimierzu zapowiedzieli m.in. Kamil Sipowicz, Sławomir Shuty, Janusz Głowacki, Maria Wiernikowska i Joanna Szczepkowska.

Oficjalne zamknięcie festiwalu nastąpi 7 sierpnia 2005 prapremierą filmu "KOMORNIK" w reżyserii Feliksa Falka, z Andrzejem Chyrą i Małgorzatą Kożuchowską w rolach głównych.

Organizatorem Festiwalu WYSOKIE TEMPERATURY FILMOWE jest TELEWIZJA POLSKA, Partnerem PLUS GSM, Sponsorami TOYOTA i Hewlett Packard, patronami medialnymi - GAZETA WYBORCZA, tygodnik OZON, TYGODNIK GALA, MIESIĘCZNIK GALA FILMOWA, Program 3 PR, WIRTUALNA POLSKA, PORTAL STOPKLATKA.PL. Festiwal współfinansuje Ministerstwo Kultury. Producentem Festiwalu jest Niezależna Fundacja Filmowa.

Więcej informacji:
PR Festiwalu
Agnieszka Wojtowicz

Tel. +695 150 860
agnieszka.wojtowicz@kazimierz-festiwal.pl
www.kazimierz-festiwal.pl

Data publikacji:

Komentarze