Kazimierz Dolny - Smart City

Udostępnij ten artykuł

Monitoring miejski, inteligentne oświetlenie uliczne, miejskie rowery i pojazdy elektryczne oraz sieci Wi-Fi hot spot to tylko część zadań realizowanych w ramach porozumienia, które miasto Kazimierz Dolny zawarło z T-Mobile. Tym samym Miasteczko stanie się pierwszym w Polsce Smart City.

Ogólnopolskie media, przedstawiciele T-Mobile Polska oraz burmistrz Kazimierza Dolnego – w takim składzie podpisane zostało porozumienie o stworzeniu w Miasteczku pokazowego Smart City, czyli inteligentnego miasta. Pomysłodawcą oraz inwestorem jest T-Mobile Polska,  niemiecka spółka należąca do grupy Deutsche Telekom.

- Mamy wiedzę i kompetencje, aby być partnerem samorządów i oferować im kompleksowe rozwiązania z zakresu Smart City – mówi  Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska. – Do realizacji pierwszego takiego projektu zaprosiliśmy Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej znanych i atrakcyjnych turystycznie miast w Polsce. Już w przyszłym roku zaoferujemy miastu, jego mieszkańcom i odwiedzającymi go turystom 12 usług z zakresu Smart City, na które złoży się blisko 700 instalacji.

Projekt Smart City to pokaz możliwości technologicznych i organizacyjnych T-Mobile. Firma chce w ten sposób wysłać jasny sygnał do włodarzy miast w całej Polsce, że mają właśnie w tej firmie partnera, z którym mogą budować przyszłość swoich społeczności.

Kazimierz zyska m.in.: inteligentne oświetlenie ulic, parkingów, przystanków autobusowych, totemów i ławek miejskich – w sumie ponad 500 instalacji, ponad 40 kamer w ramach monitoringu miejskiego, miejskie rowery i pojazdy elektryczne – ponad 60 oraz 3 stacje ładowania pojazdów elektrycznych, ponad 40 punktów sieci Wi-Fi hot spot. a także dwie stacje monitoringu jakości powietrza.

- Dodatkowo projekt zakłada zintegrowanie z systemem Smart City aplikacji miejskiej, która ułatwi korzystanie z atrakcji turystycznych i zastosowanych rozwiązań, jak również przygotowanie panelu administracyjnego dla władz lokalnych, integrującego informacje statystyczne z działania poszczególnych rozwiązań – mówi Andreas Maierhofer. – T-Mobile wykona również szereg analiz z zakresu Big Data, które mogą pomóc podejmować decyzję w zakresie zadań inwestycyjnych czy promocyjnych miasta.

Inwestycja w Kazimierzu realizowana będzie jeszcze w roku bieżącym, tak aby jak najszybciej przygotować większość planowanych rozwiązań. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pełen zakres usług będzie testowany i komercjalizowany od początku 2019 roku.

Realizacja Smart City będzie najbardziej zaawansowanym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Celem współpracy pomiędzy Miasteczkiem a T-Mobile jest poprawa jakości i dostępności usług telekomunikacyjnych na terenie miasta, a także zastosowanie rozwiązań służących bezpośrednio mieszkańcom, wspierających administrację lokalną w zarządzaniu miastem i komunikacji z mieszkańcami, a także pozwalających na poradzenie sobie z wyzwaniami wynikającymi ze wzmożonego ruchu turystycznego.

- Kazimierz Dolny to ponad 1 milion turystów odwiedzających nasze miasto każdego roku – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Dzięki współpracy z T-Mobile uzyskamy narzędzia, które pozwolą na lepsze zarządzanie miastem, podniosą jakość życia mieszkańców, przyniosą ułatwienia dla turystów a także pozwolą na oszczędności w budżecie. Jest dla mnie powodem do dumy, że nasze miasto, nie tracąc swojego spójnego historycznego wyglądu, wykona skok w przyszłość, stając się jednym z liderów innowacji w Polsce.
   
Porozumienie podpisane zostało na dwa lata. Później miasto będzie mogło się wycofać lub zacząć finansować ze swoich środków funkcjonowanie Smart City. Trudno jednak teraz mówić o przyszłości oraz o tym, jak tą inwestycję postrzegać będą mieszkańcy czy kazimierscy radni. Na konferencji prasowej kazimierzacy byli bowiem… nieobecni. Powodem była zwyczajna niewiedza. Bo o podpisaniu porozumienia dowiedzieli się post factum - z mediów.

 

Relację na żywo z konferencji prasowej obejrzeć można na facebooku.

 

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze