Kazimierz? Mowa oczywiście o Kazimierzu Dolnym, w którym powstał unikalny klub czytelników, spotykających się co miesiąc w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów (Oddziale Muzeum Nadwiślańskiego), aby rozmawiać na temat wybranej wcześniej książki. Dlaczego grupa jest unikalna? Bo dzieła pochodzą z kanonu wielkiej literatury. Spotkania prowadzi prof. dr hab. Zofia Mitosek, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, Sorbony oraz innych uczelni we Francji, a także w Kanadzie.
A więc Kazimierz czyta – i to nie byle co oraz niemało: przez 5 lat – aż 50 książek, a wśród nich dzieła takich autorów jak: Marcel Proust, Lew Tołstoj, Tomasz Mann, Fiodor Dostojewski, Iwan Bunin, Carlos Fuentes, William Faulkner, Shalom Ash, Miron Białoszewski, Michaił Bułhakow, Joseph Conrad, Bohumil Hrabal, Doris Lessing, Amoz Oz, Mario Vargas Llosa, Wirginia Woolf etc. Czyta się oczywiście także Kuncewiczową.
Po styczniowej dyskusji w Domu Kuncewiczów (Max Frisch – „Homo Faber”), kiedy panowała tak fatalna pogoda, że kilka osób do willi „Pod Wiewiórką” nie dotarło, inne „nadpaliły” w Wąwozie Małachowskiego sprzęgła samochodowe, postanowiono przenieść czasowo spotkania do głównej siedziby Muzeum Nadwiślańskiego przy Rynku 19.
W „Zimowym Salonie” – w nowym i pięknym gmachu, który warto zobaczyć od wewnątrz – dyskusja na temat „Lotty w Weimarze” Tomasza Manna odbędzie się 23 lutego 2014 o godz. 17:00.
Lektura dzieła nie jest obowiązkowa, zapraszamy wszystkich, nawet jeśli utworu nie znają, aby zakosztowali radości obcowania z literaturą i przyjaciółmi - czytelnikami. Wstęp wolny.
Podajemy też spis zaplanowanych lektur: Milan Kundera – „Nieśmiertelność”, Jarosław Marek Rymkiewicz „Żmut” (o Mickiewiczu) i Alice Munro (literacki Nobel 2013) – „Widok z Castle Rock” (powieść autobiograficzna).
Wanda Konopińska - Michalak