Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie organizowane przez Narodowego Centrum Kultury, we współpracy z lokalnymi partnerami. Skierowane jest ono do wszystkich aktywnych przedstawicieli sektora kultury a dotyczy najciekawszych i najbardziej inspirujących projektów kulturalnych. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia jest animacja + słowo. Zaś kluczowym punktem programu jest prezentacja dwudziestu dobrych praktyk, wybranych przez niezależny zespół merytoryczny. Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum Nadwiślańskiego, dwa projekty literackie kazimierskiego muzeum znalazły się w finale Ogólnopolskiej Giełdy Projektów 2019: „Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym” oraz spacer literacki po Kazimierzu Dolnym śladami Marii i Jerzego Kuncewiczów - "Szlak Dwóch Księżyców".
-„Mały Przewodnik po Kazimierzu Dolnym” to działanie angażujące uczniów z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, we współpracy z pracownikami oddziałów: Przyrodniczego i Edukacji MNKD – podsumowują twórcy projektu. - Dzięki wspólnej pracy zostanie opracowany ilustrowany przewodnik książkowy po Kazimierzu Dolnym oraz aplikacja mobilna. Autorem ilustracji jest znany grafik, Piotr Fąfrowicz. Z tej oferty będą mogli korzystać rodzice z dziećmi. W październiku książkę będzie można otrzymać wraz z rodzinnym biletem wstępu do muzeum.
Drugi projekt, czyli „Szlak Dwóch Księżyców” to propozycja skierowana przede wszystkim dla turystów zainteresowanych literaturą. Pierwotnie, dzięki grantowi „Adamed dla Seniora”, mogły z niego korzystać przede wszystkim osoby starsze, jednak obecnie z oferty alternatywnego zwiedzania Kazimierza Dolnego trasą, którą wytycza życie i twórczość pisarki, Marii Kuncewiczowej wędrują wszyscy zainteresowani. Szlak ma swoją mapę oraz przewodnik w wersji drukowanej oraz w pliku pdf.
IX Ogólnopolska Giełda Projektów odbędzie się w dniach 21 - 23 października w Kielcach. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Źródło: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Fot. ASM