Wizyta rozpoczęła się od krótkiego spotkania w Kolegium Sztuk Pięknych nad Wisłą. Kardynał, zwracając się do studentów i pracowników tej uczelni, powiedział między innymi:
- Potrzebujemy artystów, którzy mają wizję, nie tylko wizję piękna, ale wizję Europy. Potrzebujemy sztuki, bo pozwala nam marzyć i smakować piękno.
Okazją do „smakowania piękna” był dla gości niewątpliwie spacer uliczkami Miasteczka na Rynek, gdzie w Galerii Letniej Muzeum Nadwiślańskiego otwarto dzień wcześniej wystawę "W Kazimierzu Wisła mówiła do nich po żydowsku.... Malarze żydowscy w kazimierskiej kolonii artystycznej" w oprawie plastycznej znanego scenografa teatralnego Jerzego Rudzkiego. W atmosferze kazimierskiej kolonii artystycznej oprawionej w klimat przedwojennej żydowskiej tawerny kardynała Paula Pouparda przywitał burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia. Z Galerii Letniej kardynał także pieszo, a więc w sposób typowy dla Kazimierza, udał się do fary, gdzie odbył się koncert Chóru Akademickiego UMCS pod dyrekcją prof. dr hab. Urszuli Bobryk i koncert organowy w wykonaniu Roberta Grudnia. Po koncercie Jego Eminencji w kazimierskiej farze wręczono nagrodę honorowego Angelusa, którą za działania ustanawiające wysokie standardy życia zawodowego i publicznego przede wszystkim w sferze kultury, sztuki i mediów, przyznaje kapituła powołana przez ks. Ryszarda Winiarskiego, proboszcza parafii św. Michała w Lublinie, duszpasterza środowisk twórczych Lublina.
Wizyta kardynała Paula Poupada w Kazimierzu miała miejsce po porannych uroczystościach na lubelskim KUL-u, gdzie kardynała uhonorowano tytułem doktora honorowego tej uczelni za „ogromny wkład w inspirowanie dialogu Kościoła ze środowiskami akademickimi", jak podano w uzasadnieniu.
Jean Poupard (ur. 1930) kardynał i biskup pomocniczy Paryża święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r., kardynałem został w roku 1985, podejmując wtedy funkcje prezydenta Sekretariatu ds. Niewierzących i prezydenta Papieskiej Rady Kultury. Od 2006 r. pełni także dodatkowo funkcję prezydenta Papieskiej Rady Dialogu Międzyreligijnego. Był bliskim współpracownikiem Jana Pawła II.