Pardes Festival zaprasza na cykl wydarzeń o charakterze interdyscyplinarnym: prezentacje multimedialne, koncerty, filmy, spacery tematyczne po kolekcjach Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym i spacer śladami cmentarzy żydowskich w Kazimierzu Dolnym. Atrakcją festiwalu jest warsztat wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina. W programie także wycieczka do Muzeum Wsi Lubelskiej, w którym zgromadzono cenne obiekty żydowskiej kultury materialnej.
Piąta edycja festiwalu pomyślana jest jako podsumowanie i nawiązanie do wątków festiwalowych i wydarzeń z lat ubiegłych. Organizatorzy zapraszają na spotkania na skrzyżowaniu szlaków żydowskich, powracają do tematów romskich, ormiańskich i łemkowskich, które pojawiły się we wcześniejszych edycjach Pardes Festival. Ważnym wątkiem programu festiwalowego jest – od pierwszej edycji – historia polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym i szeroko rozumiana sztuka żydowska.
O Kazimierzu Dolnym, walorach architektonicznych i krajobrazowych Miasteczka napisano już tomy, o jego wyjątkowości rozpisywali się literaci polscy i żydowscy; piękno Miasteczka i jego niezwykły klimat artystyczny utrwalili malarze pochodzący z różnych środowisk, a znaczącą grupę tworzyli artyści pochodzenia żydowskiego. Przedwojenny Kazimierz Dolny został utrwalony w filmach kręconych w języku jidysz, które natychmiast trafiły do dystrybucji w Ameryce. Potencjał, jaki niesie ze sobą bogactwo kulturowe Kazimierza, uroda tego miejsca i jego genius loci, czynią je lokalizacją wprost idealną na Pardes Festival.
Motyw graficzny 5. edycji Pardes Festival to połączenie wycinanek Joanny Matyjasek i oprawy graficznej Lidii Dańko.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.
Tekst: Aleksandra Markiewicz