Jest nowy numer Brulionu

Udostępnij ten artykuł

W sprzedaży jest najnowszy letnio – jesienny numer Brulionu Kazimierskiego, a w nim – jak zwykle – artykuły dotykające esencji Kazimierza – jego przeszłości i teraźniejszości.

Na okładce czerwień granatów kontrastuje zarówno z bielą obrusa jak i głębokim brązem cienia, z którego wyłania się zarys butelki czy może wazonu? To fragment obrazu „Granaty” Agnieszki Mitury, której malarstwo jest tematem wiodącym numeru. Artykuł Joanny Knap pozwala spojrzeć świeżym okiem na obrazy gospodyni tej lubelsko – kazimierskiej malarki. To nie jedyny artykuł poświęcony kazimierskim artystom. W numerze znajdziemy także materiały poświęcone Jerzemu Krzysztoporskiemu, kazimierzakowi z dziada pradziada Edwardowi Rodzikowi czy zmarłemu w tym roku Waldemarowi Wojczakowskiemu ps. Diabeł. 
W numerze nie brak też artykułów poświęconych historii Miasteczka. Przeczytamy o jego mieszkańcach uwiecznionych na płótnach artystów na przestrzeni wieków. O kazimierskich rabinach żyjących na przestrzeni wieków XVII i XVIII. O tym, jak piątka kazimierzaków uratowała małopolską wieś Grobla przed powodzią w 1970r. O muzycznych (i nie tylko) pasjach rodziny Kuziołów. O nieznanych szerzej kolejach życia nauczyciela fizyki w kazimierskim liceum Józefa Kwiatka, który w czasie wojny był adiutantem komendanta rejonu AK w czasie II wojny światowej.
Duży tekst Waldemara Siemińskiego dotyczy kazimierskich wodomczy. 
- Choć słowo to zupełnie wypadło z obiegu współczesnej polszczyzny, warto je przypomnieć szczególnie dziś, gdy grozi nam deficyt wody – czytamy w artykule.
Przeczytamy tam jeszcze wiersze autorki ostatnio wydanej książki „Literackie noblistki” Wandy Konopińskiej Michalakowej i wiele innych ciekawych artykułów.
Nowy 16. nr Brulionu Kazimierskiego lato – jesień 2020 do kupienia m.in. w kawiarni Galeria na rynku.

Data publikacji:

Komentarze