- Proszę unikać wychodzenia z domu, unikać skupisk ludzkich, unikać miejsc, gdzie jest duże ryzyko transmisji zakażenia - apelował wczoraj w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Owczuk, konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. - Ostrożności nigdy za dużo. Pamiętajmy, że można się zarazić też od osoby, która nie ma objawów - przypominał Krzysztof Chomiczewski, konsultant krajowy ds. obronności w dziedzinie epidemiologii.
O czym jeszcze powinniśmy pamiętać i jakich zasad przestrzegać?
Jak zaleca Główny Inspektorat Sanitarny należy:
1. Często myć ręce wodą z mydłem przez 30 sekund, a jeśli to niemożliwe, dezynfekować je płynami na bazie alkoholu.
2. Podczas kichania i kaszlu zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką jednorazową, ale nie dłonią.
3. Zachować bezpieczną odległość przynajmniej 1-1,5 metra od osoby, która kaszle, kicha i ma gorączkę.
4. Unikać dotykania twarzy, zwłaszcza okolic oczu, nosa i ust
5. Unikać tłumów i dużych zbiorowisk ludzkich, o ile jest to możliwe najlepiej pozostać w domu.
6. Jeśli zauważymy u siebie objawy podobne do grypy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarzy, telefonicznie.
W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach i na uczelniach Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby czas wolny od zajęć nie stanowił pretekstu do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich.
- To czas mądrych wyborów zdrowotnych – czytamy na stronie GIS.
W związku z tym, że w czasie pandemii najbardziej zagrożeni są seniorzy, zadbajmy nie tylko o naszych bliskich, ale także sąsiadów, unikajmy jednak ich kontaktów z dziećmi. Dziennik Zachodni zainicjował akcję „Dwa telefony do babci”.
- Choroba COVID-19, wywoływana przez koronawirusa SARS-Cov-2, jest szczególnie niebezpieczna dla starszych osób. Seniorzy muszą uważać, tymczasem – jak wiadomo – wirus przenosi się przez bliskie kontakty osobiste. Skoro należy ograniczyć wizyty u bliskich, podejmijmy inne ważne wyzwanie. Obejmijmy babcie, dziadków, mamy i ojców teleopieką rodzinną. Niech to będą regularne telefony, o określonej porze, rano i wieczorem, by seniorzy mieli pewność, że mają wsparcie. By nasze babcie, dziadkowie, rodzice w dojrzałym wieku, ale też sąsiedzi czy przyjaciele mieli poczucie, że mają kogoś przy boku – czytamy na stronie Dziennika Zachodniego.
Ministerstwo Zdrowia rekomenduje:
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscu, gdzie występuje koronawirus, i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie SANEPID w Puławach tel. 509 282 119 lub w Lublinie: 605 194 800.
W przypadku nasilonych objawów dzwoń pod nr 112 lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego. Najbliższy oddział w Puławach: dla dzieci 81 45 02 212, dla dorosłych 81 45 02 205.
W przypadku, gdy istnieje podejrzenie zakażenia, ale nie masz jeszcze objawów, pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa.
Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji.
- Apeluję do wszystkich o rozważne zachowanie i postępowanie zgodnie z zaleceniami - napisał burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski na swoim profilu na Facebooku. - Jesteśmy małą społecznością, znamy się nawzajem i musimy o siebie nawzajem zadbać. Przede wszystkim nie narażając innych, ale także pomagając osobom starszym, które powinny w tym czasie szczególnie chronić swoje zdrowie i zminimalizować wyjścia z domu.