Jak budowanie z klocków rozwija wyobraźnię i zdolności manualne dziecka?

Udostępnij ten artykuł

Dzieci pochłaniają wiedzę jak gąbka. Na podstawie badań naukowych jesteśmy w stanie stwierdzić, że nasze maluchy nabierają wielu umiejętności szybciej niż dorośli. Bombardowane informacjami i bodźcami z zewnątrz, często nie poczują przytłoczenia, a zamiast tego z dużą łatwością – i w szybkim tempie – przystosują się do nowości. Właśnie dlatego tak ważne jest stymulowanie dziecięcego mózgu z pomocą różnych gier i zabaw od najwcześniejszych lat. Z pomocą przychodzą tu klocki!  Materiał powstał przy współpracy reklamowej z Empik.

Klocki – nauka kształtów, kolorów i schematów


Pomagać naszemu dziecku w rozwoju możemy już od jego maleńkości. Jak wiadomo: najefektywniej i najszybciej uczymy się poprzez zabawę! Wiedzą o tym także liczne marki produkujące zabawki edukacyjne, mające na celu wizualne i sensoryczne zaintrygowanie dziecka. Okazuje się, że jednym z najchętniej wybieranych przedmiotów są w tej kategorii klocki. Zestawy takie jak LEGO Duplo to nie tylko ogrom wzorów, kolorów i tematyk, ale i narzędzia rozwojowe.

Z zestawami LEGO dziecko poznaje świat w pomniejszającej soczewce. Jego ogrom zostaje zamknięty w pudełku z farmą zwierząt, domkiem z ogrodem lub statkiem wypływającym w rejs. Dzięki temu maluch może po raz pierwszy zetknąć się z przedmiotami, narzędziami i miejscami, z którymi będzie nieustannie obcował w dalszym życiu.  

Tworząc własne scenariusze podczas zabawy, rozdzielając konkretne role między swoje zabawki i odgrywając każdą z nich, dziecko poszerzy granice własnej wyobraźni oraz empatii. Nauczy się postrzegania problemów z wielu perspektyw oraz zacznie obmyślać metody ich rozwiązywania.

Alfabet i cyfry


Możesz wprowadzić swoje dziecko do świata nauki w sposób atrakcyjny i zabawny! Powszechnie wiadomo, że dzieci obcujące ze słowem, liczbą, kolorem oraz kształtem od najmłodszych lat, napotykają mniej trudności edukacyjnych w latach szkolnych. Z pomocą klocków rozwiniesz w dziecku  umiejętność myślenia przestrzennego, logicznego rozumowania i postrzegania wydarzeń w sposób przyczynowo-skutkowy. Klocki z wytłoczonymi literami pozwolą maluchowi budować pierwsze słowa, zanim jeszcze nauczy się pisać. Przed wzięciem do rączki ołówka, mając w dłoni klocek, poszerzy także swoje zdolności manualne i koordynacyjne.

Samodzielne budowanie lub rozrywka grupowa


Klocki LEGO to zabawki przeznaczone zarówno do wspólnej zabawy w szkole czy na podwórku, jak i zestawy do samodzielnego składania we własnym pokoju. Jeśli twoje dziecko będzie posługiwać się nimi w grupie, wzmocni rówieśnicze więzi i dowie się o zaletach działania grupowego. To świetny pierwszy krok w drodze do socjalizacji!

Pozwalając malcowi na samodzielną zabawę ugruntujsz w nim z kolei poczucie własnego, odrębnego ja. Jednoosobowe ułożenie całego zestawu przyniesie mu radość i satysfakcję, a także wiarę we własne siły.

Zaplanuj wspólny, rodzinny czas


Ze względu na uniwersalność klocków LEGO i mnogość ich elementów w każdym zestawie, możesz zacząć je układać wspólnie ze swoim dzieckiem! Jeśli pozwolisz mu wykreować własny świat i podążysz za jego regułami, twój maluch poczuje się naprawdę ważny. Będzie wiedział, że jego zdanie się liczy, przy okazji spędzając z tobą czas na świetnej zabawie!

 Artykuł sponsorowany
Współpraca reklamowa z Empik

Data publikacji:

Komentarze