W naszej obyczajowości i kulturze przedświąteczny okres to czas przygotowań do świąt, myślenia o prezentach pod choinkę, przypominania sobie tradycji rodzinnych związanych z potrawami wigilijnymi, ubieraniem choinki, przystrajaniem domów i obejść. Kazimierski Jarmark stwarza właśnie taką okazję do przybliżenia atmosfery świąt.
Podobnie jak w latach ubiegłych dla potrzeb Jarmarku w centrum Rynku powstanie miasteczko przybranych świątecznie straganów. W ciągu dwóch dni można będzie degustować, poznać tajniki wytwarzania i zakupić naturalne produkty i potrawy regionalne z całego kraju, w tym z Kazimierza Dolnego i okolic. Wszystkie prezentowane produkty wytwarzane są w zgodzie z tradycyjnymi staropolskimi przepisami, wyłącznie z najlepszych, naturalnych składników. Na Kiermaszu Smaków Regionalnych „Zasmakuj w Kazimierzu” spotkamy między innymi: koguty i inne wypieki z Piekarni Sarzyński w Kazimierzu Dolnym, produkty mleczne z „Mlecznej Doliny” w Rogalowie (m.in. sery twarde dojrzewające typu cheddar, camembert, jogurty naturalne miodowo-cytrynowe; sery kozie z gospodarstwa Państwa Kęcik z Wierzchoniowa k. Kazimierza Dolnego; miody i inne produkty pszczelarskie z pasieki Romana Wolnego z Kazimierza Dolnego, naturalne soki jabłkowe z Tłoczni Jaszczyńskich w Kazimierzu Dolnym; wędliny tradycyjne z Bieszczad, Roztocza, Podkarpacia i Podlasia, pasztety, pieczenie, oscypki i redykołki z okolic Zakopanego; chleby na zakwasie, pieczywo z dodatkiem żurawiny, orzechów z Podlasia, Kurpii, Lubelszczyzny, Mazowsza; konfitury, powidła, przetwory owocowe; sery korycińskie; ciasta podlaskie (sękacze, strucle, „mrowiska”); staropolskie nalewki i miody pitne; piwa tradycyjne, tzw. „żywe”, korzenne, miodowe i inne.
Wszyscy wystawcy oferują degustacje swoich produktów oraz możliwość dokonania zakupów tak, aby można było dłużej cieszyć się smakiem odnalezionym w sercu kazimierskiego Rynku.
Specjalnie na Jarmark Świąteczny przybędzie do naszego miasteczka Święty Mikołaj z duuużym workiem drobnych upominków.
Jarmark to także znakomita okazja, by uzupełnić wystrój swojej świątecznej choinki o niebanalne ozdoby wykonane tradycyjnymi technikami przez artystów z Kazimierskiego Koła Twórców Ludowych i zakupić drobne prezenty dla swoich bliskich. Na warsztatach wykonywania ozdób świątecznych w Kazimierskim Ośrodku Kultury będzie można podpatrzeć i samemu spróbować, jak robi się szydełkowe ozdoby na choinkę, ręcznie malowane bombki, łańcuchy, ozdoby choinkowe ze słomy, gwiazdki z bibuły i ze wstążek, kompozycje z suchych kwiatów, orzechów. Wykonane przez siebie ozdoby turyści będą mogli zabrać ze sobą do domów.
Tak jak rok temu będzie możliwość zjedzenia na miejscu czegoś gorącego, bo w Jarmarku zdecydowały się wziąć udział kazimierskie restauracje: restauracja hotelu „Dwa Księżyce”, restauracja pensjonatu „Berberys” i Piekarnia Sarzyński. W tym roku znów restauratorzy przygotują dla gości Jarmarku jakieś zimowe, domowe i na pewno bardzo smaczne potrawy.
Dla odwiedzających Jarmark przygotowaliśmy także pokaz zdobienia świątecznych pierników w Piekarni Sarzyński, wystawę plenerową „Zimy sprzed lat” - która odkryje przed nami zimowy Kazimierz Dolny na starej sepiowej fotografii.
W nastrojowy klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadzi nas specjalnie na tę okazję przygotowany recital Wiktorii Trynkiewicz „Za późno, by nie kochać w święta” (z towarzyszeniem fortepianu), którego będziemy mogli posłuchać w Restauracji „Sarzyński” (w sobotę 11 grudnia o godz. 17.00 - wstęp wolny). Na repertuar koncertu złożą się przeboje światowej muzyki rozrywkowej, oscylujące na pograniczu smooth jazzu, soulu i popu z domieszką poezji śpiewanej. Wokalistka współpracuje z zespołem „Wanda i Banda”, jest laureatką jednej z edycji „Szansy na Sukces”, wykonawczynią jednej z głównych ról w polskiej premierze High School Musical on Stage w Gliwickim Teatrze Muzycznym.
W bardziej kazimierski klimat wprowadzi nas goszcząca często w „Knajpie u Fryzjera” formacja „Rzeszów Klezmer Band” (skład instrumentalny: klarnet, kontrabas, perkusja, akordeon) – z repertuarem muzyki klezmerskiej (sobota, godz. 20.00 – wstęp wolny). Zespół, chociaż jeszcze młody, brał już udział w wielu konkursach i festiwalach, w tym: w Festiwalu "Warszawa Singera", Festiwalu "Nowa Tradycja" w Warszawie, Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej w Kazimierzu Dolnym, w "Spotkaniach z Kulturą Żydowską" w Łodzi, w Festiwalu "Sziget" w Budapeszcie oraz "Klezifiesta" w Buenos Aires. Reprezentował też nasz kraj na Wystawie Światowej EXPO 2010 w Szanghaju, w Pawilonie Polskim. Utwory wykonywane przez muzyków to tradycyjne melodie klezmerskie, aranżowane w taki sposób, aby zawrzeć w nich elementy tradycji i nowoczesności.
Już powoli uliczki naszego miasteczka zaczynają pobłyskiwać nocą girlandami świateł. Nie zabraknie ich oczywiście i na naszym rynku. Tradycyjnie, jak co roku będzie choinka miejska, ozdobiona setkami światełek, jakie mieliśmy okazję podziwiać już rok temu. Znów przyjadą sanie, cieszące się wielkim zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych.
Zapraszamy serdecznie!
Organizatorzy: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Biuro Promocji „Promedia”
Partnerzy: Kazimierski Koło Twórców Ludowych, Piekarnia Sarzyński, Restauracja „Knajpa U Fryzjera”, Hotel i Restauracja „Dwa Księżyce”, Pensjonat i Restauracja „Berberys”
Sponsor: Geomax - Opole Lubelskie
Relacja z imprezy w: Kazimierz Dolny w Radio ZET www.radiozet.pl - 14 grudnia.
Źródło: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym