Po pięciu miesiącach od ogłoszenia konkursu na koncepcję architektoniczną Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, który ucierpiał w wyniku wybuchu gazu w maju ubiegłego roku 9 maja w warszawskiej siedzibie SARP – u ogłoszono jego wyniki. Najlepszą okazała się propozycja katowickiej firmy Archistudio.
- Spośród 35 prac akurat ta została wybrana przez specjalistów architektów jako najlepsza – mówi burmistrz Kazimierza Grzegorz Dunia. – Projekt spełnia nasze oczekiwania. Jako jedyny proponuje, żeby cały Gminny Zespół Szkół powstał na terenie po byłej szkole, więc nie będziemy mieli rozproszenia – szkoła podstawowa i gimnazjum będą funkcjonować w jednym budynku. To jest istotne, zwłaszcza że potania nam koszty całej inwestycji, bo nie będziemy musieli realizować osobnych obiektów. Lepsza też będzie funkcjonalność szkoły, jej strona użytkowa.
Zaletą zaproponowanego obiektu jest fakt – co podkreśla dyrektor szkoły Jerzy Arbuz – że i uczniowie szkoły podstawowej, i gimnazjum będą uczyć się razem w jednym budynku, chociaż obie szkoły będą oddzielone – część dla gimnazjum zostanie zlokalizowana w prawym skrzydle, a dla szkoły podstawowej – w lewym. W obiekcie będzie duża biblioteka z funkcją środowiskową, sala widowiskowa i sala gimnastyczna. Inne obiekty sportowe powstaną jako oddzielne budynki na działce na tzw. Zielonym Parkingu w kolejnym etapie.
Kiedy powstanie nowa szkoła?
- Mija niespełna rok od katastrofy budowlanej, a my mamy już szkołę modułową, w której będą bardzo dobre warunki do kontynuowania nauki – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – Mamy już koncepcję, jak ta nowa szkoła będzie wyglądać. To nie było takie proste, biorąc pod uwagę uwarunkowania kazimierskie. Liczymy jednak, że być może w drugiej połowie następnego roku uda nam się rozpocząć budowę nowej szkoły. Ale będzie to zależało od wielu czynników, także środków finansowych. Przewidujemy, że ten kompleks będzie kosztował około 25 mln zł.
Stare budynki szkolne zostaną rozebrane, na ich miejsce powstaną nowe, nawiązujące wyglądem do tych, które ucierpiały w wybuchu.
- Wszystkie koncepcje przewidywały konieczność rozbiórki i wykonanie nowych obiektów – mówi burmistrz Grzegorz Dunia. – Obecny budynek pozostały po katastrofie nie spełnia żadnych norm wynikających z przepisów.
Jak dokładnie wyglądają nagrodzone koncepcje architektoniczne – oprócz głównej nagrody przyznano jeszcze dwie nagrody i trzy wyróżnienia – i pozostałe zaproponowane będzie można przekonać się już wkrótce na własne oczy. Projekty zostaną w następnym tygodniu wystawione w budynku kolegium Sztuk Pięknych. 26 maja odbędzie się spotkanie z członkami sądu konkursowego. Szczegóły podamy wkrótce.
Fot. Jerzy Arbuz