I Bóg stworzył… Jandę

Udostępnij ten artykuł

Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek w Polsce, a swoją sławę zawdzięcza nie skandalom, ale ciężkiej pracy zawodowej. Tegoroczny Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi pozwala na dokładne zapoznanie się z twórczością artystki. Krystyna Janda gra kolejną rolę główną. Tym razem w Kazimierzu Dolnym.

Krystyna Janda to jedna z najbardziej znanych polskich aktorek. Pracy twórczej – zarówno w filmie, jak i w teatrze - poświęca się od ponad trzydziestu lat, a jej role, te dzięki którym zabłysnęła na scenie, nadal cieszą się zainteresowaniem. Artystka ukończyła podstawową szkołę muzyczną, Liceum Sztuk Plastycznych oraz Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, a jej debiut teatralny miał miejsce na deskach teatru "Ateneum" w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry. W filmie zadebiutowała w 1976 roku, jako Agnieszka w "Człowieku z marmuru” Andrzeja Wajdy, natomiast jako reżyser teatralny – w roku 1993. Dwa lata później miał miejsce jej filmowy debiut reżyserski ("Pestka"), za który otrzymała nagrodę podczas FPFF w Gdyni w 1995 roku.

W 1990 roku Krystyna Janda została uhonorowana Nagrodą Jury festiwalu w Cannes za najlepszą rolę kobiecą w filmie "Przesłuchanie", w San Sebastian w 1992 roku otrzymała nagrodę aktorską za film "Zwolnieni z życia". Teraz jest gościem specjalnym Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, bo w tym roku w cyklu „I Bóg stworzył …aktorkę”, to właśnie ona występuje w roli głównej.

Na tegorocznym festiwalu prześledzić można prawie całą karierę Krystyny Jandy - od "Człowieka z marmuru" (1976), aż po "Tatarak" (2009). Oprócz przypomnienia kreacji aktorskich, przyjrzeć można się również teatralnym rolom Gościa Dwóch Brzegów. W piątek (7 sierpnia, godz. 21.00), na Zamku w Kazimierzu Dolnym aktorka pojawi się z monodramem "Ucho, gardło, nóż". W niedzielę (2 sierpnia) natomiast zobaczyć ją można było w Cafe Kocham Kino podczas spotkania z cyklu „Porozmawiaj z nami”; towarzyszył jej Jerzy Radziwiłowicz.

Spotkanie z aktorami przyciągnęło mnóstwo ludzi, którym nie przeszkadzał ani upał, ani brak miejsc siedzących. Za kanapy posłużyła podłoga, a ci, którym nawet jej nie wystarczyło, przysłuchiwali się rozmowie z dalszej odległości. Twórcy opowiadali o perypetiach, które towarzyszyły powstawaniu filmu Andrzeja Wajdy, o trudnych czasach i problemach, które ich, jako aktorów, dotknęły za udział w "Człowieku z marmuru".

Krystyna Janda opowiadała też o początkach swojej kariery, o roli w „Trzech siostrach”, którą zagrała będąc jeszcze studentką.
 - To było nieprawdopodobne zupełnie przeżycie – mówiła aktorka. Mimo wielkiego stresu i, jak sama podkreśla „niewiedzy”, gdyż był to bardzo wczesny debiut, powoli i z pomocą starszych kolegów „po fachu” wciągnęła się w ten wielki świat sztuki.

 – Jak się potem okazało, ten debiut był początkiem wszystkiego, co się potem stało – tłumaczyła Krystyna Janda. – W dniu premiery tego spektaklu w telewizji, mnie zginął kot. Szukałam go więc po piwnicach w Śródmieściu Warszawy, a w tym czasie do mojego domu zadzwoniło 65 telefonów – liczyła je moja mama. Okazało się, że były to propozycje od dyrektorów teatrów. Jednak ja nie byłam w stanie nic odpowiedzieć, ponieważ bardzo płakałam. A gdy już się trochę uspokoiłam, na tyle by podejść do telefonu, powiedziałam w rozmowie, że nie jestem w stanie się skupić, ponieważ akurat zgubiłam kota… - wspominała aktorka.

Podczas spotkania nie brakowało tego typu żartów, na które bardzo entuzjastycznie reagowała publiczność. Były też tematy poważne, dotyczące PRL-u czy też współczesnej polityki. Jednak nawet to nie zepsuło swobodnej i miłej atmosfery spotkania, które pozwoliło nam poznać prawdziwą Krystynę Jandę – wybitną aktorkę, ale i wspaniałego człowieka z poczuciem humoru. Kobietę, która potrafi żartować nie tylko z innych, ale i z samej siebie.


Co jeszcze zobaczymy w cyklu "I Bóg stworzył... aktorkę" na Dwóch Brzegach?

4 sierpnia

Kino PGE

09:00 - "Na Srebrnym Globie" (On the Silver Globe),1987, Polska (PL), 157, reż|dir Andrzej Żuławski, Janda.


Małe Kino
10:00 - Szkic Do Sześciu Części (Draught To Six Parts) 1973 Polska (PL), 14 min. reż|dir Piotr Szulkin, Aktorka (The Actress) 1978 Polska (PL), 11 min. reż|dir Grzegorz Skurski, Związek otwarty (The Open Couple) 2000 Polska (PL), 52 min. reż|dir Krystyna Janda Teatr Telewizji

5 sierpnia

Małe Kino

10:15 - Aktorka (The Actress) 2005 Polska (PL), 20 min. reż|dir Grzegorz Skurski PREMIERA Porozmawiajmy o życiu i śmierci (Let's talk about death and life) 2002 Polska (PL), 55 min. reż|dir Krystyna Janda Teatr Telewizji

6 sierpnia

Małe Kino
10:00 - Klub kawalerów
(Bachelor's Club) 2000 Polska (PL), 78 min. reż|dir Krystyna Janda
Teatr Telewizji

Kino PGE
16:30 - "Szkic Do Sześciu Części"
(Draught To Six Parts), 1973, Polska (PL), 14 reż|dir Piotr Szulkin, Janda."Golem" (The Golem), 1979, Polska (PL), 88, reż|dir Piotr Szulkin, Janda.

7 sierpnia

Kino PGE
12:00  - "Zwolnieni z życia"
(Dismissed From Life), 1992, Polska, Francja (PL-FR), 87, reż|dir Waldemar Krzystek, Janda.

8 sierpnia

Kino PGE
11:30 - Krystyna Janda i Andrzej Wajda
zapraszają na pokaz filmu TATARAK reż. Andrzej Wajda "Tatarak" (Sweet Rush), 2009, Polska (PL), 85, reż|dir Andrzej Wajda, Janda.

Zamek w Kazimierzu
21:00 - monodram Krystyny Jandy "Ucho, gardło, nóż"

 

Więcej o programie festiwalu Dwa Brzegi - tutaj.

Fot. Mateusz Stachyra

Data publikacji:

Autor:

Komentarze