Grocik ze Żmijowisk

Udostępnij ten artykuł

Archeolodzy pracujący na grodzisku w Żmijowiskach odnieśli kolejny sukces. Tym razem w ramach warsztatów archeologii doświadczalnej natrafili oni na licznie występujące zabytki. Po raz pierwszy w trakcie badań w Żmijowiskach okazało się, że pierwszymi mieszkańcami pasa wydm między Chodelką i Janówką była ludność tzw. kultury trzcinieckiej.

Jak już pisaliśmy na grodzisku w Żmijowiskach po raz kolejny odbywają się warsztaty archeologii doświadczalnej. Rozpoczęły się one na początku sierpnia i potrwają do połowy września. Warsztaty już teraz można określić mianem udanych, gdyż są pierwsze efekty prac archeologów.

Choć kolejny sezon wykopalisk w Żmijowiskach zapowiadał się dość skromnie, archeolodzy zamiast na grodzisku, wykop badawczy usytuowali na wschodnim skraju osady północnej. Gdy badacze zaczęli kopać, okazało się, że ta ziemia kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic… Otóż ku zaskoczeniu archeologów tuż pod warstwą darni natrafiono na licznie występujące zabytki, m.in. fragmenty naczyń ceramicznych z charakterystycznym słowiańskim ornamentem czy też kości zwierzęce. Co podkreślają sami archeolodzy, ich uwagę zwróciła duża ilość zabytków krzemiennych. Całość materiału zalegała w ilastych, niemal czarnych warstwach powstałych bez wątpienia na dnie płytkiego zbiornika wodnego. 

Początkowo wytłumaczenie wydawało się proste, wczesnośredniowieczną osadę musiały otaczać mokradła, służące mieszkańcom grodu za śmietnik. Wielkie więc było zdziwienie badaczy, gdy nagle pod warstwami ze słowiańską ceramiką ukazały skupiska ceramiki o nieco innych cechach technologicznych, zdobionych ornamentem. Dopełnieniem niespodzianek był odkrycie w tej samej warstwie misternie wyłuskanego z krzemienia grocika sercowatego.

Choć radość archeologów jest wielka, nie chcą oni jeszcze zapeszać. Jednak przyznają, że po raz pierwszy w trakcie badań w Żmijowiskach okazało się, że pierwszymi mieszkańcami pasa wydm między Chodelką i Janówką była ludność tzw. kultury trzcinieckiej z wczesnej epoki brązu, która wyodrębniła się na tych terenach ok. 1.650 r. przed Chrystusem.

Fot. Pawel Lis

Data publikacji:

Autor:

Komentarze