Wystawa „Więzienne lata prymasa Stefana Wyszyńskiego 1953–1956” przygotowana przez Renatę Gieszczyńską z IPN Olsztyn krąży po Polsce od ubiegłego roku.
- Stworzenie wystawy nie było trudne ze względu na to, że ten temat jest jakiś szczególnie trudny, ale dlatego, że przyszło opowiedzieć o tak wspaniałej i wielkiej postaci. Oczywiście zastanawiałam się, jaką formę ma przyjąć ta wystawa i doszłam do wniosku, że żaden tekst nie odda tego lepiej, niż odda to sam prymas Wyszyński – mówiła Renata Gieszczyńska podczas prelekcji na plebanii. – Zaczęło się zmaganie z tekstami prymasa, czytanie dodatkowych opracowań. I jeszcze o jednej rzeczy zdecydowałam jako główny autor wystawy: odmówiłam głosu prześladowcom prymasa: oni co mieli do zrobienia, to zrobili. Szykanowali go, i nie chciałam ich upamiętniać na tej wystawie, tylko chciałam, by znalazły się tam jego własne słowa.
Po prelekcji zebrani obejrzeli film "Uwięziony prymas".
Wystawa poświęcona prymasowi Wyszyńskiemu to kolejna ekspozycja z cyklu wystaw poświęconych historii Polski organizowanych w Kazimierzu przez Akcję Katolicką. Jeszcze w tym roku planowana jest wystawa o rzezi wołyńskiej przygotowana przez oddział IPN w Lublinie „Polacy – Ukraińcy 1943–1945. »Antypolska akcja« OUN i UPA Bandery. Rzeź wołyńsko-galicyjska w dokumentach ukraińskich”.
Opracowano na podstawie tekstu Katarzyny Gurmińskiej
http://stowarzyszenie-kazimierz.blog.pl/
Fot. K. Gurmińska