Festiwal ludowy rozpoczęty! (video)

Udostępnij ten artykuł

W Kazimierzu Dolnym znów rozbrzmiewa ludowa muzyka. Barwnym korowodem tuż przed piątkowym południem rozpoczął się 48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to najważniejsza tego typu impreza w Polsce, organizowana od 1968 roku. Przez trzy czerwcowe dni nadwiślańskie Miasteczko zmienia się w stolicę kultury ludowej. Na kazimierskim Rynku, ale i w innych zakątkach miasta wirują kolorowe stroje a radosne śpiewy i przygrywania słychać z każdej strony. Bawią się wszyscy. I młodzi, i ci nieco starsi. I muzycy, i śpiewacy, turyści i mieszkańcy, i ci, co uwielbiają śpiewać, i ci, którzy zazwyczaj tego nie robią, ale teraz oprzeć się nie potrafią.

- Witam bardzo serdecznie w naszym Miasteczku na 48. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Programu Drugiego Polskiego Radia.

Organizatorem festiwalu jest niezmiennie Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Współorganizatorzy to: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.

- Jest to już prawie pół wieku tradycji – mówi dr Artur Sępoch, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. – To blisko tysiąc różnego typu artystów, twórców sztuki ludowej, muzyków, śpiewaków. To przede wszystkim znakomita atmosfera, magia tego miejsca, zabawa, radość i wspólne tworzenie tego, co dla nas najcenniejsze.

Występom towarzyszą targi sztuki ludowej, seminaria, warsztaty i konkursy. Organizatorzy szacują, że na festiwal przyjedzie ponad cztery tysiące gości. W tym roku do konkursów zakwalifikowano 114 wykonawców, którzy będą rywalizować o nagrody przyznawane w kilku kategoriach. Jednak jak tłumaczą organizatorzy, nie rywalizacja jest tu najważniejsza…

- Wspólnie uczestnicząc w tym największym polskim święcie muzyki i sztuki ludowej, nie zapominajmy, że oprócz zabawy, swoistej nostalgii czy też festiwalowej rywalizacji, jesteśmy tu również po to, by tę tradycję pielęgnować, przekazywać i chronić - mówi dr Artur Sępoch. - Osobiście pragnę, by ten festiwal stał się dowodem na to, że tradycyjna kultura ludowa nie jest w opozycji dla nowoczesności. Spotykając się w Kazimierzu po raz kolejny udowodnimy, że jest to kultura barwna, dynamiczna, niezwykle ekspresyjna.

48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych już rozpoczęty. Zapraszamy więc do Kazimierza. Przed nami jeszcze wiele atrakcji.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze