Europejski Festiwal Kolonii Artystycznych rozpoczęty! (video)

Udostępnij ten artykuł

Blisko 40 różnych wydarzeń artystycznych – wystaw, prelekcji, pokazów filmów o sztuce. Kazimierskie środowisko artystyczne wespół z kolegami z Worpswede (Niemcy), Krzemieńca (Ukraina), Szklarskiej Poręby i Zakopanego celebruje w ten weekend w Kazimierzu swoje wielkie święto.

Otwarcie I Europejskiego Festiwalu Kolonii Artystycznych w Kazimierzu Dolnym w gmachu głównym Muzeum Nadwiślańskiego zgromadziło liczną publiczność. To wydarzenie, na które czekali artyści tworzący od lat kolonię artystyczną w Miasteczku. Pierwszy plener malarski zorganizował tu przecież ponad sto lat temu polski postimpresjonista Władysław Ślewiński. Jest więc co świętować.

- Nie ulega wątpliwości, że genius loci jest wszechobecny w Kazimierzu. Jest w murach prastarego średniowiecznego zamku, renesansowych kamienic, kościołów, w malowniczych wzgórzach, w tej przyrodzie, która nas otacza. I to on powodował przez stulecia, że Kazimierz przyciąga artystów – mówił Grzegorz Dunia podczas ceremonii otwarcia festiwalu, którego Miasto także jest organizatorem. – Język sztuki jest językiem uniwersalnym, więc wykorzystaliśmy moc tego języka, by porozumieć się ponadlokalnie, ponadnarodowo i jesteśmy teraz tutaj.

Idea festiwalu zrodziła się rok temu w Worpswede podczas I Biennale Sztuki i Filmu w Worpswede – siedzibie największej niemieckiej kolonii artystycznej. Wtedy to pomiędzy Kazimierzem i Worpsewde podpisano porozumienie o współpracy w dziedzinie kultury i realizacji wspólnych projektów z udziałem artystów, muzeów i stowarzyszeń. Przyłączyła się do niego także Szklarska Poręba. 

- Europejski Festiwal Kolonii Artystycznych to poszukiwanie sztuki łączące różne środowiska, narody. To poszukiwanie podobieństw i płaszczyzn dla lepszego rozumienia kultur, poszukiwanie własnej tożsamości – tej lokalnej, tej narodowej, ale i tej europejskiej – mówiła podczas otwarcia Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego. – Dzisiaj 11 września 2014 r. festiwal przybiera jeszcze jedno oblicze. Staje bowiem wyjątkowym artystycznym wyrazem solidarności pomiędzy trzema sąsiadującymi narodami: Polską, Niemcami i Ukrainą, gdzie – w kraju bez wątpienia europejskim – ku naszemu zdumieniu i na naszych oczach łamane są prawa do wolności, niezależności, do życia i pokoju. Codziennie giną niewinni ludzie. 

Wyrazów solidarności z pogrążoną w stanie wojny Ukrainą było więcej. Przedstawiciele Krzemieńca otrzymali zaproszenie do przystąpienia do Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt.

- Europejski Festiwal Kolonii Artystycznych – II Biennale Sztuki i Filmu – ma również wymiar polityczny w kontekście naszego sąsiada, w kontekście krwawiącej Ukrainy – powiedział Stefan Schwenke, burmistrz Worpsewede i prezydent Europejskiej Federacji Kolonii Artystycznych EuroArt. – Cóż jest lepszego niż porozumiewanie się, poznawanie się, bycie razem w obliczu sztuki, poprzez sztukę? Sądzę, że niczego lepszego nie ma. Sztuka przełamuje granice, sztuka rozrywa łańcuchy, sztuka jednoczy ludzi.

Strona niemiecka zapewniała też o w swoim poparciu dla Ukrainy.

 - Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier zrobił wszystko, żeby tu pojawili się artyści, ale równie istotne dla niego było, żeby pojawili się tutaj artyści z Ukrainy. Mogę Państwa zapewnić niejako w jego imieniu, że Niemcy zrobią wszystko, żeby sytuacja, w której codziennie giną na Ukrainie ludzie, trwała jak najkrócej – powiedział prof. Jurgen Haase z Instytutu Wilhelma Fraengera w Berlinie.

Uroczystość zakończyło zwiedzanie wystawy artystów z Polski (Kazimierz Dolny, Szklarska Poręba i Zakopane), Niemiec (Worpswede) i Ukrainy (Krzemieniec). Na gości czekało ponad sto różnorodnych prac.

- W tym budynku prezentujemy artystów współczesnych. Bardzo się cieszymy, że mamy tu pięciu przedstawicieli z Ukrainy, są z nami kolonie artystyczne ze Szklarskiej Poręby, Zakopanego i Kazimierza Dolnego, co pozwala nam porównywać, jak tworzy się w regionach tutejszych i w Niemczech – powiedział prof. Jurgen Haase.

Jeszcze w programie:

PIĄTEK / 12 WRZEŚNIA

14:00 - 14:20 - Wprowadzenie do filmu – Tadeusz Michalak / KOKPiT
14:20 - 15:10 - Projekcja filmu pt. „Łukaszowcy N.Y. '39” (50 min.) / KOKPiT
15:20 - 15:30
- Wprowadzenie do Heinricha Vogelera, ojca i założyciela kolonii w Worpswede / KOKPiT
15:30 - 16:20 -Projekcja filmu pt. „Od Worpswede do Kazachstanu. Droga malarza Henricha Vogelera” (50 min.) / KOKPiT
17:00 - Otwarcie wystawy pt. „Tam gdzie więcej sztuki niż świata. Dawni Mistrzowie kolonii artystycznej w Worpswede” / Muzeum Nadwiślańskie, oddział Kamienica Celejowska / ul. Senatorska 11
17:00 - Otwarcie wystawy pt. „Paula Modersohn-Becker i artyści z Worpswede” / Muzeum Nadwiślańskie, oddział Kamienica Celejowska / ul. Senatorska 11

18:00 - 19:00 - Film: „Paula Modersohn-Becker. Historia malarki” (60 min.) / KOKPiT                      

SOBOTA / 13 WRZEŚNIA

10:00 -
Wykład Doroty Kownackiej-Rogulskiej pt. „Rilkego czytanie Worpswede” / KOKPiT
10.00 - 12.00 - Warsztaty wycinanki z Jerzym Krzysztoporskim. Tworzenie wspólnej instlacji / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19
11:00 - 12:00 - Spotkanie dyskusyjne nt. „Quo vadis? Sztuka – Marketing – Turystyka” / prowadzi prof. Jürgen Haase / Dyrektor Biennale w Niemczech / KOKPiT
13:00 - Otwarcie wystawy pt.  „Pokolenie pomiędzy... Zenon Kononowicz, Stanisław Jan Łazorek, Jerzy Gnatowski, Andrzej Kołodziejek, Wojciech Kosowski” / KOKPiT
14:00 - Otwarcie wystaw w poszczególnych galeriach autorskich / ul. Lubelska 10, 11 oraz Mały Rynek 4/2
14:30 - Otwracie wystaw w poszczególnych galeria autorskich / ul. Senatorska 1, 5 i 7
15:00 - 17:20 - Projekcja filmu pt. „Dwa księżyce” (133 min.) / KOKPiT
17:30 - 18:30 - Spotkanie z reżyserem Andrzejem Barańskim / KOKPiT
20:00 - Koncert zespołu „Muzykanci” / SARP / Rynek 20

NIEDZIELA / 14 WRZEŚNIA

10:00 -
Rejs statkiem do Mięćmierza / Port
11:00 - 14:00 - Mięćmierz Artystów / Mięćmierz
11:15 - Prezentacja multimedialna pt. „Mięćmierz – wioska Artystów” / Galeria „Klimaty”
12:15 - Wystawa fotografii Tomka Sikory pt. „Kiedy wieś zasypia” / Galeria „Na Płocie”
12:30 - Pokaz malarstwa Hanny Ewy Masojady pt. „Jedwabie na Jabłoniach”
13:00 - Koncert kwartetu smyczkowego „ESMUS” / Kawiarnia „Pod skrzydłami” / Wiatrak, Mięćmierz 10
16:00 - 16:20 - Wprowadzenie do filmu – reżyser Wiesław Dąbrowski i dr Renata Piatkowska / KOKPiT
16:25 - 17:25 - Projekcja filmu pt. „Kazimierz unicestwiona idylla” (40 min.) / KOKPiT
18:00 - Oficjalne zakończenie festiwalu / Gmach Główny Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19

Organizatorzy – Stowarzyszenie Kazimierska Konfraternia Sztuki – Kolonia Artystyczna, Muzeum Nadwiślańskie, Gmina Kazimierz Dolny, Gmina Worpswede (Niemcy), Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierz Dolny, Gmina Worpswede oraz Instytut Wilhelma Fraengera w Berlinie – zapraszają miłośników sztuki do Miasteczka jesienią od 11 do 14 września!

 

Patronat medialny: Kazimierski Portal Internetowy.

 

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze