Wydarzenia muzyczne na Pardes Festival 2016 wplecione zostały w określony kontekst i wpisane w scenariusz wydarzeń festiwalowych tak, aby goście festiwalowi poznali bogactwo świata muzycznego kojarzonego z idiomem żydowskim w jego wielu wymiarach. A na finał dnia łemkowskiego,19 sierpnia, zjawiskowy chór polifoniczny Widymo w repertuarze pieśni łemkowskich.
16 sierpnia (wtorek) o godz. 17:00 organizatorzy zapraszają na uroczystą inaugurację festiwalu w kazimierskiej Synagodze. W programie inauguracji multimedialna prezentacja galerii Paradisus Iudaeorum na wystawie stałej Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W części drugiej koncert „Nie wierzę piosence” w wykonaniu wybitnej wokalistki jazzowej Lory Szafran z towarzyszeniem zespołu Bogdana Hołowni. Lora Szafran zaśpiewa piosenki tekściarzy i kompozytorów pochodzenia żydowskiego. Wstęp wolny na inaugurację i koncert!
Polską przedwojenną piosenkę w ogromnym stopniu tworzyli tekściarze i kompozytorzy pochodzenia żydowskiego. Wielu twórców i wykonawców piosenek zginęło w Holokauście, a ci, którzy ocaleli, tworzyli w powojennej Polsce albo wyjechali w szeroki świat. Wybitna postać polskiej piosenki estradowej, Władysław Szpilman (1935-2000), zasłynął komponowaniem piosenek już po wojnie - skomponował ich około 500, z czego co najmniej 150 stało się przebojami. Organizatorzy zapraszają na wyjątkowy koncert w niezwykłym klimacie kazimierskiej Synagogi!
17 sierpnia (środa) godz. 17.00 odbędzie się - już po raz kolejny na Pardes Festival - Popołudnie ze Śliwką. Koniec sierpnia pachnie w Kazimierzu śliwką! Smakiem i zapachem śliwek (także wędzonych!), aromatem wypieków śliwkowych i innych smakołyków śliwkowych będziemy się delektować w Pensjonacie Folwark Walencja (ul. Góry 16). Zapraszamy na prezentację kustosza Muzeum Wsi Lubelskiej Grzegorza Miliszkiewicza "Żyd – dzierżawca sadów w czasach II Rzeczpospolitej". Na „śliwkową” nutę zagra zespół SięGra w duecie - dwaj wybitni muzycy: Bartłomiej Stańczyk i Jarosław Adamów.
Każdego roku organizatorzy przywołują także tematykę innej mniejszości narodowej lub etnicznej zamieszkującej Polskę. W piątek, 19 sierpnia wyruszymy w podróż śladami Łemków, tradycji i kultury łemkowskiej, która na stałe wpisała się w krajobraz kulturowy Polski. W programie cykl wydarzeń poświęconych problematyce dziedzictwa kulturowego Łemków w Polsce. Na finał dnia łemkowskiego koncert chóru polifonicznego Widymo w Teatrze na Klepisku w Skowieszynku pod Kazimierzem Dolnym.
19 sierpnia godz. 21.00 Hej, kukuczka kukała - koncert chóru polifonicznego Widymo - Teatr na Klepisku Skowieszynek 15 (drogą przez Doły kazimierskie na Wylągi i dalej do Skowieszynka)
Bilet 25 zł, sprzedaż biletów w Pensjonacie Joanna, ul. Sadowa 3, tel: 81 881 07 39 i na godzinę przed koncertem w Teatrze na Klepisku
Muzyczny finał Pardes Festival to tego roku koncert rewelacyjnego zespołu Bester Quartet.
20 sierpnia, sobota, godz. 21.00 na Zamku w Kazimierzu!
Bester Quartet jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 r. w Krakowie z inicjatywy muzyka młodego pokolenia, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Oryginalny, odważny artystycznie repertuar oparty głównie na kompozycjach własnych, ale i opracowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego – to znak rozpoznawczy Bester Quartet. Zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej i publiczności na całym świecie.
Bilet 20 zł, sprzedaż: Centrum Informacji Turystycznej (9:00-17:00), ul. Rynek 15 tel. 81 88 10 709 czynne: poniedziałek - niedziela.
Tekst: Aleksandra Markiewicz
Oprawa graficzna festiwalu: Antonina Konopelska