Dzień Wolnej Sztuki po kazimiersku

Udostępnij ten artykuł

Już niebawem Dzień Wolnej Sztuki. Jakich atrakcji tego dnia możemy się spodziewać w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą? Bez wątpienia wyjątkowych.

Dzień Wolnej Sztuki po kazimiersku

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od trzech lat. Jest to jeden, wyjątkowy dzień w roku, kiedy to galerie oraz muzea sztuki, historyczne, archeologiczne i etnograficzne w całej Polsce pokazują i omawiają kilka wybranych dzieł ze swoich kolekcji. Jest to jedyny taki moment, gdy na dłużej zatrzymujemy się przy konkretnym obrazie, rzeźbie czy innym obiekcie, by szczegółowo poznać jego historię. Kazimierz Dolny w akcję włącza się już po raz drugi.

- W sobotę 26 kwietnia, w samo południe, zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum Nadwiślańskiego na Dzień Wolnej Sztuki – piszą organizatorzy w zaproszeniu. - Ogólnopolska akcja ma na celu zwrócenie baczniejszej uwagi zwiedzających na wybrane dzieła sztuki i zachęcenie do zatrzymania się przed nimi na dłużej.

W kazimierskim Muzeum, przy obrazach i przedmiotach złotniczych dyżurować będą edukatorzy zachęcający do zgłębiania ich tajemnic. Zwiedzający będą mogli zadawać im pytania, wyrażać swoje opinie, dyskutować i odkrywać krok po kroku sekrety wybranych obiektów.

Na Galerii Wystaw Czasowych przed wybranymi obrazami Chaima Goldberga czekać będą na zainteresowanych: Emila Kamola i Anna Kubiś. Natomiast w zabytkowych piwnicach, siedzibie oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej Aleksandra Snopek wprowadzi wszystkich w arkana „słodkiej historii”, czyli opowie o przemianie form cukiernic na przestrzeni XVIII-XX wieku.

Co ważne, w czasie trwania akcji wstęp do Głównego Gmachu będzie bezpłatny. Start o godzinie 12.00.

Dokładny harmonogram:

Godz. 12:00 – Emila Kamola: Chaim Golberg, Parada Purymowa, 1993
Godz. 12:20 – Anna Kubiś: Chaim Golberg, Powitanie, 1987
Godz. 12:40 – Aleksandra Snopek: Słodka historia – przemiany form cukiernic.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze