Szefowie akredytowanych w Polsce misji dyplomatycznych z ponad 30 państw od Ameryki przez państwa arabskie po państwa Dalekiego Wschodu jak Chiny czy Japonia gościli na Lubelszczyźnie na wspólne zaproszenie władz rządowych i samorządowych województwa lubelskiego.
- To bardzo istotne spotkanie – podkreśla w Kazimierzu Robert Dmitruczuk wicewojewoda lubelski. – Bardzo wielu przedstawicieli dyplomacji z różnych części świata zapoznaje się ze wspaniałym dziedzictwem Polski tutaj, w tym regionie, z historią i kulturą Ziemi Lubelskiej.
W czasie swojego pobytu zagraniczni goście zwiedzili Lublin, Zamość, Chełm, Kozłówkę i Kazimierz, gdzie obejrzeli jedyne w Polsce Muzeum Sztuki Złotniczej oddział Muzeum Nadwiślańskiego i najważniejsze zabytki w centrum.
- Jeżeli Kazimierz spodoba się naszym gościom, to w ślad za nimi przyjadą również turyści – mówił burmistrz Andrzej Pisula. – Myślę, że to przełoży się na pozytywne rozdanie i wizerunek Kazimierza w świecie.
Wizyta na pewno pozostawi niedosyt przynajmniej w kwestii poznania Miasteczka, bo program wycieczki był mocno napięty z powodów ograniczeń czasowych. To, czy zachwycił w kwestii kuchni – w Kazimierzu goście zatrzymali się na lunch w jednej z restauracji – pozostaje tajemnicą poliszynela. Na pewno posiłek był okazją do rozmów o potencjalnej współpracy, także z udziałem Kazimierza. Współpracę z Miasteczkiem chce nawiązać między innymi Nowa Zelandia, gdzie po drugiej wojnie światowej schronienie znalazło wielu Polaków.
Władze wojewódzkie liczą, że obecna wizyta przełoży się na konkrety w sferze nie tylko rozwoju turystyki, ale i gospodarki.
- To z jednej strony wizyta kurtuazyjna, ale z wierzymy, że przynosząca wiele owoców – mówi wicewojewoda Dmitruczuk. – Pierwszy przykład to reprezentacja Dalekiego Wschodu. Tutaj już są dosyć daleko zaawansowane prace na temat współpracy w związku z koleją tzw. Jedwabnym Szlakiem.
Spotkania szefów misji dyplomatycznych w Polsce organizowane są cyklicznie w różnych regionach Polski. W Lubelskiem takie spotkania miały miejsce w 2000 i 2009 roku.