„Lekcja kina – spowiedź twórcy filmowego” to szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Twórcy opowiadają o swoich fascynacjach, artystycznych grzechach, tajemnicach rzemiosła.
Jakie tematy z naszej historii budzą największe kontrowersje? Jak na te trudne tematy patrzą twórcy różnych pokoleń i jak komunikują się poprzez swoje dzieła z odbiorcą? Czy kontrowersyjny temat filmu może być w Polsce przyczyną silnych społecznych podziałów – czyli jaka jest dziś siła kina? Na te pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy debaty „Kino Wolność: Jakie rozdziały historii Polski są trudne dla współczesnego kina?”. Wśród gości znajdą się m.in. prof. Tadeusz Lubelski, prof. Paweł Śpiewak, prof. Jerzy Stuhr, Ryszard Bugajski i ks. Andrzej Luter.
Najpierw kręcił dokumenty, o których mówi cała Polska, a następnie wyreżyserował znakomicie przyjęty za granicą film fabularny. Od „Takiego syna urodziłam” po „Czerwonego Pająka” - Marcin Koszałka na Dwóch Brzegach zdradzi tajniki swojego filmowego warsztatu.
Kolejne „Lekcje kina” będą należały do producentów. W ciągu ostatnich 25 lat Jerzy Kapuściński był jednym z tych, którzy przecierali w rodzimej branży filmowej nowe szlaki. Jakie obowiązki należą do producenta? Na czym polega bycie producentem kreatywnym? O tym wszystkim opowie właśnie Jerzy Kapuściński.
Największy sukces polskiej kinematografii, czyli Oscar dla „Idy”, nie miałby miejsca, gdyby nie Ewa Puszczyńska. Polska producentka opowie o drodze do zdobycia statuetki dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, a także o swoich poprzednich tytułach, podczas których pełniła role producenta liniowego, liniowego, wspierającego, wykonawczego i delegowanego, koproducenta, koordynatora produkcji… czy też po prostu producenta. Czym te wszystkie funkcje się od siebie różnią? Odpowiedzi udzieli podczas „Lekcji kina” Ewa Puszczyńska.
Dziewiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!
Źródło: Dwa Brzegi