Dwa Brzegi: Geopark Małopolskiego Przełomu Wisły

Udostępnij ten artykuł

- Strony parków europejskich są odwiedzane przez miliony osób, szukających czegoś nowego. A tutaj naprawdę jest co pokazać. Jest to jeden z naszych skarbów, wciąż bardzo mało wykorzystany albo może nawet źle wykorzystany do tej pory - dowodzono podczas spotkania poświęconego „Goeohitom planowanego Geoparku Małopolski Przełom Wisły”.

W czwartek w KOKPiT odbyło się spotkanie „Goeohity planowanego Geoparku Małopolski Przełom Wisły”. Zorganizowane zostało przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego. Wykład poprowadził dr Andrzej Pawłowski.

 

Podczas spotkania, odbywającego się w ramach Festiwalu Dwa Brzegi, bardzo szczegółowo zaprezentowane zostało bogactwo geologiczne Małopolskiego Przełomu Wisły. Obszar ten rozciąga się od Zawichostu do Puław i występują liczne obiekty takie jak: kamieniołomy, wąwozy groty czy kopalnie. Te niezwykłe okazy przyrody nieożywionej są unikatowe na skalę europejską a nawet światową.

 

- Celem geoturystyki są często obiekty zdegradowane, dawne kamieniołomy, kopalnie kruszywa – wyjaśnia Andrzej Pawłowski. - Dzięki odpowiedniemu zagospodarowaniu i udostępnieniu takich obiektów, można się przyczynić do ich rewitalizacji. Mogą one stać się atrakcją turystyczną. Można więc postawić tezę, że geoturystyka przywraca i nadaje wartość obiektom zdegradowanym.

 

Geoparki cieszą się dużym zainteresowaniem w Polsce i na świecie.

– Taki obiekt znajduje w Kielcach – podaje dla przykładu prowadzący. - W ostatnich latach powstało tam w wyrobisku dawnych kamieniołomów Centrum Geoedukacji - Wietrznia. Obiekt jest imponujący i korzystają z niego tysiące turystów.

 

Uczestniczący w spotkaniu prof. Marian Harasimiuk dodał:

- Doświadczenia geoparków w świecie wskazują jednoznacznie, że w ciągu kilku lat po utworzeniu parku, znacząco rośnie liczba turystów zainteresowanych takimi stanowiskami. Strony parków europejskich są odwiedzane przez miliony osób, szukających czegoś nowego. A tutaj naprawdę jest co pokazać. Jest to jeden z naszych skarbów, wciąż bardzo mało wykorzystany albo może nawet źle wykorzystany do tej pory.

Jak więc idą prace nad zrealizowaniem tego przedsięwzięcia?

- Projekt Geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły jest w fazie zaawansowanej, ale wciąż początkowej – wyjaśnia spotkania prezes Towarzystwa Przyjaciół Kazimierza Bartłomiej Pniewski. - Jest po pierwszym rozpoznaniu naukowym i merytorycznym.

 

- Konsorcjum Geoparku przygotowało opracowanie wskazujące wszystkie walory Małopolskiego Przełomu Wisły, w szczególności walory przyrody nieożywionej. Wskazano ponad 200 obiektów szczególnie cennych, tzw. geostanowisk – dodaje Andrzej Pawłowski. - Opracowanie znajduje się obecnie w Ministerstwie Środowiska oraz otrzymały je samorządy wojewódzkie w Warszawie, Kielcach i Lublinie. Są tam wskazane bardzo interesujące trasy służące turystyce przyrodniczej i geologicznej.

 

Inwestycja ta znajduje się również na liście projektów o znaczeniu strategicznym dla regionu i czynione są starania o dofinansowanie z Unii Europejskiej.

 

Bartłomiej Pniewski zapowiedział także konferencję naukową poświęconą geoparkowi. Jest ona planowana na wiosnę przyszłego roku.

 

- Prof. Marian Harasimiuk i prof. Bogusław Szmygin będą dwoma liderami naukowymi tej konferencji – mówi prezes Towarzystwa. - Po zakończeniu festiwalu Dwa Brzegi przystąpimy do wstępnych rozmów programowych, tak by już jesienią przedstawić plan merytoryczny konferencji i ewentualnie występować o środki i pomoc finansową dla jej zorganizowania.

 

Data publikacji:

Autor:

Komentarze