Podczas jednego ze spotkań, które odbyło się w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi prowadzona była rozmowa o filmie „Na zawsze razem”. Rozmawiały: Martyna Harland – ekspert SENS, psycholog Uniwersytetu SWPS, autorka projektu Filmoterapia.pl, Katarzyna Miller – psycholog, autorka książek Wydawnictwa Zwierciadło, Joanna Olekszyk – redaktor naczelna magazynu Sens oraz Grażyna Torbicka.
Jak poradzić sobie ze stratą najbliższej osoby? Czy po tragicznych zdarzeniach, które dotknęły naszą rodzinę da się normalnie żyć? Jak poradzić sobie w dalszym życiu dźwigając na plecach bagaż bolesnych doświadczeń? Do czego nam jest potrzebna dojrzałość? Pytań było naprawdę wiele, a odpowiedzi nie zawsze identyczne i zgodne z naszymi oczekiwaniami. Bo każdy z nas, tak jak i każda z uczestniczek debaty ma własne zdanie na ten temat.
- Dojrzałość to jest wykorzystanie zasobów – mówi Katarzyna Miller. - Po to się ludzie rodzą, żeby dojrzeć. Nie ma dojrzałości bez kryzysów i bez zaakceptowania tego, że życie wcale nie jest tylko fajne, ale ma też w sobie mnóstwo strasznego. Oczywiście są ludzie, którzy zostali tak zniszczeni w dzieciństwie, że nie ma mowy ani o przetrwaniu, ani o prawdziwej dojrzałości. Jest tylko bieda czołgania się przez życie. Ja strasznie im współczuje. Takich ludzi jest niestety dużo. Jest to los bardzo trudny. Dlaczego tak jest? Bo tak sobie ludzie życie w tej cywilizacji budują, że niektórym jest zawsze źle. To jest tak jak z pieniędzmi, są wielcy bogacze dlatego, że jest też wielka bieda. I dlatego jest też bardzo dużo bólu i cierpienia, bo niektórzy mają zero empatii i współczucia, są skrzywdzeni. Bo krzywdzą tylko skrzywdzeni.
Całe spotkanie obejrzeć można na Facebooku >>>
13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2019