Niezwykle ważnym elementem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi są koncerty. Część z nich odbywa się na kazimierskim Rynku. Każdy wieczór jest inny, bo przyprószony odmiennymi brzmieniami. W niedzielę dla festiwalowej publiczności wystąpiły Same Suki.
Nietrudno się domyśleć, że jest to kobieca formacja. A do tego jeszcze folkowa, grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową.
- To muzyka kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym, co tu i teraz – zapowiadali organizatorzy. – Zespół powstał z radości życia, z pasji i pragnienia grania własnej, niczemu i nikomu niepodporządkowanej muzyki. Z chęci wyrażania siebie taką, jaką się jest, bez cenzury.
Co ciekawe, nazwa zespołu związana jest z suką biłgorajską, czyli archaicznym instrumentem smyczkowym z okolic Biłgoraja. Zespół w swoich aranżacjach wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne, takie jak cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki, suka biłgorajska, fidel płocka czy wiolonczela.
Niesamowite dźwięki, jakie udaje się wydobyć z tych instrumentów, w połączeniu z oryginalnym i nietradycyjnym wokalem artystki podczas koncertów opowiadają codzienne historie w zupełnie niespodziewany i zaskakujący sposób. Cały występ wygląda niczym spektakl teatralny, podczas którego widz musi być w stu procentach skupiony, w innym przypadku bardzo szybko straci wątek.
W Kazimierzu Dolnym zespół wystąpił w nieco okrojonym składzie: Magdalena Wieczorek-Duchewicz – wokal; Marta Sołek – suka biłgorajska, lira grecka; Justyna Meliszek – wiolonczela, chórki oraz Patrycja Napierała – bębny obręczowe, cajon, stopa perkusyjna, perkusjonalia.
XI Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Program projekcji filmowych
Program wydarzeń towarzyszących